proof brands inc. (Corporation# 7548516) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2010.
| Corporation ID | 7548516 |
| Business Number | 812118669 |
| Corporation Name | proof brands inc. |
| Registered Office Address |
557 Broadview Avenue Toronto ON M4K 2N7 |
| Incorporation Date | 2010-05-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michael Riley | 557 Broadview Avenue, Toronto ON M4K 2N7, Canada |
| Claudine Danielle Arbour | 557 Broadview Avenue, Toronto ON M4K 2N7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-10 | current | 557 Broadview Avenue, Toronto, ON M4K 2N7 |
| Name | 2010-05-10 | current | proof brands inc. |
| Status | 2010-05-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lions Gate X Productions Corp. | 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Suite 400, Toronto, ON M4K 0A1 | |
| 12386593 Canada Inc. | 93 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-10-01 |
| Curated Beverage Company Limited | 17 Simpson Ave., Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-08-31 |
| Jackson's Body Essentials Ltd. | 79 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2019-02-05 |
| Adaemi Inc. | 25 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2015-06-16 |
| Sharp Rock Developments Inc. | 95 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2010-02-11 |
| 6871763 Canada Ltd. | 61 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2007-11-11 |
| Bothwell Management Ltd. | 45 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2006-08-23 |
| Metropolitan Community Churches In Canada | 115 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 1976-11-24 |
| 11841041 Canada Inc. | 30 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A2 | 2020-01-13 |
| Find all corporations in postal code M4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michael Riley | 557 Broadview Avenue, Toronto ON M4K 2N7, Canada |
| Claudine Danielle Arbour | 557 Broadview Avenue, Toronto ON M4K 2N7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4K 2N7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Proof Construction International Inc. | 800 Victoria Square, Suite 3400, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1985-11-18 |
| Docu-proof Systems Inc. | 15795 Gouin Boulevard, Montreal, QC H9H 1C5 | 1999-02-09 |
| 100 Proof Marketing Services Inc. | 58 Sweetbriar Drive, Beaconsfield, QC H9W 5M5 | 2008-10-30 |
| Rsm Brands Incorporated | 1846 Paddock Crescent, Mississauga, ON L5L 3E4 | 2019-12-31 |
| VГЉtements Just Brands Inc. | 294 Chabanel West, Suite 203, Montreal, QC H2N 1G5 | 2004-01-21 |
| Chaussures Max Brands Inc. | 4350 Boulevard Thimens, St-laurent, QC H4R 2P2 | 2007-08-07 |
| Nabisco Brands Ltee | Royal Bank Plaza, S-tower, Suite 2700, Toronto, ON M5J 2J4 | |
| Standard Brands Limitee | 1 Dundas St. West, Suite 2800, Toronto, ON M5G 2A9 | 1929-08-27 |
| Investissements Nabisco Brands Ltee | Royal Bank Plaza, S-tower, Suite 2700 P.o. 165, Toronto, ON M5J 2J4 | 1982-09-13 |
| First Brands Holdings Corporation | 181 Bay Street, Suite 2100, Toronto, ON M5J 2T3 |
Please comment or provide details below to improve the information on proof brands inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.