7548214 Canada Inc. (Corporation# 7548214) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2010.
| Corporation ID | 7548214 |
| Business Number | 812594463 |
| Corporation Name | 7548214 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
86 Chemin Marc-antoine Val-des-monts QC J8V 3Y8 |
| Incorporation Date | 2010-05-10 |
| Dissolution Date | 2020-01-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Anick Malette | 65 de Lotbinière, Gatineau QC J8V 3Y8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-01-03 | current | 86 Chemin Marc-antoine, Val-des-monts, QC J8V 3Y8 |
| Address | 2010-05-10 | 2020-01-03 | 65 De LotbiniГЁre, Gatineau, QC J8V 3Y8 |
| Name | 2010-05-10 | current | 7548214 Canada Inc. |
| Status | 2020-01-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2020-01-03 | 2020-01-15 | Active / Actif |
| Status | 2019-03-17 | 2020-01-03 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-10-18 | 2019-03-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-05-10 | 2018-10-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-01-15 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2020-01-03 | Revival / Reconstitution | |
| 2019-03-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 86 Chemin Marc-Antoine |
| City | Val-des-Monts |
| Province | QC |
| Postal Code | J8V 3Y8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Finance & Warranty Direct Inc. | 15 Rue De Terrebonne, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 2018-12-17 |
| 9112731 Canada Inc. | 41 Rue De LotbiniГ€re, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 2014-12-08 |
| 8245789 Canada Inc. | 69, LotbiniГ€re App1, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 2012-07-09 |
| 6937306 Canada Inc. | 19 De Terrebonne, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 2008-03-08 |
| 6509967 Canada Inc. | 15, Rue De Terrebonne, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 2006-01-23 |
| 6429785 Canada Inc. | 65 Rue De LotbiniГЁre, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 2005-08-09 |
| 3961532 Canada Inc. | 36, Rue LotbiniГЁre, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 2001-10-25 |
| 3337383 Canada Inc. | 72 Lotbiniere, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 1997-01-16 |
| 104643 Canada Inc. | 24 Lotbiniere, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 1981-02-27 |
| 9146059 Canada Inc. | 44, Rue De LotbiniГЁre, Gatineau, QC J8V 3Y8 | 2015-01-07 |
| Find all corporations in postal code J8V 3Y8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Anick Malette | 65 de Lotbinière, Gatineau QC J8V 3Y8, Canada |
| City | Val-des-Monts |
| Post Code | J8V 3Y8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7548214 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.