7548192 Canada Inc. (Corporation# 7548192) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2010.
| Corporation ID | 7548192 |
| Business Number | 812779650 |
| Corporation Name | 7548192 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
60 Gowan Ave Unit 1104 Toronto ON M4K 3X9 |
| Incorporation Date | 2010-05-10 |
| Dissolution Date | 2019-03-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Garifalia Apostolu | 60 Gowan Av, Unit 1104, Toronto ON M4K 3X9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-10 | current | 60 Gowan Ave, Unit 1104, Toronto, ON M4K 3X9 |
| Name | 2010-05-10 | current | 7548192 Canada Inc. |
| Status | 2019-03-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-10-18 | 2019-03-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-10-15 | 2018-10-18 | Active / Actif |
| Status | 2014-10-11 | 2014-10-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-10-31 | 2014-10-11 | Active / Actif |
| Status | 2012-10-12 | 2012-10-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-05-10 | 2012-10-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-03-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-04-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10800848 Canada Corp. | 60 Gowan Ave, Unit 1501, East York, ON M4K 2E1 | 2018-05-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Meraki Design and Build Inc. | 705-60 Gowan Avenue, Toronto, ON M4K 3X9 | 2016-04-09 |
| 9609245 Canada Incorporated | 1801-60 Gowan Ave, Toronto, ON M4K 3X9 | 2016-01-29 |
| Meraki Games Inc. | 601-60 Gowan Avenue, Toronto, ON M4K 3X9 | 2014-04-18 |
| Qoae Productions Inc. | 1205 - 60 Gowan Ave, Toronto, ON M4K 3X9 | 2010-04-21 |
| Mango Girl Productions Inc. | 603 - 60 Gowan Ave, Toronto, ON M4K 3X9 | 2008-05-11 |
| Windspeed Networks Inc. | 60 Gowan Avenue, Ste 602, Toronto, ON M4K 3X9 | 2005-11-12 |
| Puppy Makes Three Productions Incorporated | 1205 - 60 Gowan Ave, Toronto, ON M4K 3X9 | 2016-06-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lions Gate X Productions Corp. | 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Suite 400, Toronto, ON M4K 0A1 | |
| 12386593 Canada Inc. | 93 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-10-01 |
| Curated Beverage Company Limited | 17 Simpson Ave., Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-08-31 |
| Jackson's Body Essentials Ltd. | 79 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2019-02-05 |
| Adaemi Inc. | 25 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2015-06-16 |
| Sharp Rock Developments Inc. | 95 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2010-02-11 |
| 6871763 Canada Ltd. | 61 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2007-11-11 |
| Bothwell Management Ltd. | 45 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2006-08-23 |
| Metropolitan Community Churches In Canada | 115 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 1976-11-24 |
| 11841041 Canada Inc. | 30 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A2 | 2020-01-13 |
| Find all corporations in postal code M4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Garifalia Apostolu | 60 Gowan Av, Unit 1104, Toronto ON M4K 3X9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4K 3X9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7548192 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.