7548044 Canada Inc. (Corporation# 7548044) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2010.
| Corporation ID | 7548044 |
| Business Number | 812597664 |
| Corporation Name | 7548044 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
101-40 Streamline Drive Brampton ON L6V 4T2 |
| Incorporation Date | 2010-05-10 |
| Dissolution Date | 2013-03-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| thai dao | 40 STREAMLINE DRIVE, BRAMPTON ON L6V 4T2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-10 | current | 101-40 Streamline Drive, Brampton, ON L6V 4T2 |
| Name | 2010-05-10 | current | 7548044 Canada Inc. |
| Status | 2013-03-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-12 | 2013-03-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-05-10 | 2012-10-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12500035 Canada Inc. | 42 Streamline Drive, Brampton, ON L6V 4T2 | 2020-11-16 |
| Kunnel Transportation Inc. | 35 Wellsprings Dr, Brampton, ON L6V 4T2 | 2020-07-09 |
| 12090732 Canada Inc. | 5 Tailfin Rd, Brampton, ON L6V 4T2 | 2020-05-28 |
| 12044501 Canada Inc. | 25 Streamline Dr, Brampton, ON L6V 4T2 | 2020-05-06 |
| Minster Immigration and Citizenship Services, Inc. | 5 Tailfin Road, Brampton, ON L6V 4T2 | 2019-01-16 |
| Oriental Stars Group | 17 Streamline Drive, Brampton, ON L6V 4T2 | 2018-01-18 |
| 10311855 Canada Inc. | 22 Streamline Drive, Brampton, ON L6V 4T2 | 2017-07-07 |
| 9635165 Canada Inc. | 30 Streamline Dr, Brampton, ON L6V 4T2 | 2016-02-17 |
| Cartly Inc. | 30 Streamline Dr., Brampton, ON L6V 4T2 | 2015-01-29 |
| 6896359 Canada Inc. | 40 Streamline Drive, Brampton, ON L6V 4T2 | 2008-02-08 |
| Find all corporations in postal code L6V 4T2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| thai dao | 40 STREAMLINE DRIVE, BRAMPTON ON L6V 4T2, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6V 4T2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7548044 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.