Histapharm INC. (Corporation# 7548028) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 10, 2010.
| Corporation ID | 7548028 |
| Business Number | 812776656 |
| Corporation Name | Histapharm INC. |
| Registered Office Address |
7171 Frederick-banting Montreal QC H4S 1Z9 |
| Incorporation Date | 2010-05-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Pompilia Ispas Szabo | 461 Boyd, Longueuil QC J4V 1S4, Canada |
| Mircea Alexandru Mateescu | 377 Sherbrooke Ouest, app. 502, Montréal QC H3A 1B5, Canada |
| Guy Bilodeau | 1653 Atateken app. 2, Montréal QC H2L 3L4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-08-22 | current | 7171 Frederick-banting, Montreal, QC H4S 1Z9 |
| Address | 2018-05-30 | 2018-08-22 | 461 Rue Boyd, Longueuil, QC J4V 1S4 |
| Address | 2013-05-15 | 2018-05-30 | 1653 Amherst, #2, MontrГ©al, QC H2L 3L4 |
| Address | 2010-05-10 | 2013-05-15 | 4980 Rosedale, MontrГ©al, QC H4V 2H2 |
| Name | 2010-05-10 | current | Histapharm INC. |
| Status | 2010-05-10 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-05-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Find Therapeutics Inc. | 7171 Frederick Banting Street, Saint-laurent, QC H4S 1Z9 | 2020-03-31 |
| Stratuscent Inc. | 7171 Rue Frederick-banting, Montreal, QC H4S 1Z9 | 2016-06-10 |
| Intellisyn Pharma Inc. | 7171 Frederic Banting, Ville St-laurent, QC H4S 1Z9 | 2012-06-08 |
| Molecular Forecaster Inc. | 7171 Rue Frederick Banting, MontrГ©al, QC H4S 1Z9 | 2010-07-15 |
| Engene Inc. | 7171 Frederick-banting Street, Suite 3232, Saint-laurent, QC H4S 1Z9 | 1999-11-09 |
| 4237536 Canada Inc. | 7171 Frederick-banting Street, Suite 1230, Saint-laurent, QC H4S 1Z9 | 2004-08-25 |
| Thrasos Therapeutics Inc. | 7171 Frederick-banting Street, Suite 1230, Saint-laurent, QC H4S 1Z9 | 2010-09-10 |
| Thrasos Innovation Canada Inc. | 7171 Frederick-banting Street, Suite 1230, Saint-laurent, QC H4S 1Z9 | 2011-11-04 |
| Phebra Canada Inc. | 7171 Rue Frederick-banting, MontrГ©al, QC H4S 1Z9 | 2017-09-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3523110 Canada Inc. | 3265 Pitfield Boulevard, Saint-laurent, QC H4S 1H3 | 1998-11-05 |
| Geni - Strut Systems Inc. | 5495 Vanden Abeele Street, Saint-laurent, QC H4S 1S1 | 1988-12-05 |
| Exeltech Yul Inc. | 1200 Pitfield Boulevard, Saint-laurent, QC H4S 0A1 | 1999-11-10 |
| Exeltech Aerospace Inc. | 1200 Pitfield Boulevard, Saint-laurent, QC H4S 0A1 | |
| 10724807 Canada Inc. | 5905 Rue Kieran, Saint-laurent, QC H4S 0A3 | 2018-04-10 |
| Burleigh Point Canada Inc. | 5825 Kieran Street, St. Laurent, QC H4S 0A3 | 1999-11-17 |
| Barakat Holdings Inc. | 5637, Rue Kieran, Ville Saint-laurent, QC H4S 0A3 | 1996-06-11 |
| Andarsco (1993) LtÉe | 5905 Kieran Street, Saint-laurent, QC H4S 0A3 | 1993-12-23 |
| Les Placements R S T S Ltee | 5905 Kieran Street, Saint-laurent, QC H4S 0A3 | |
| Les Investissements Elyse & Aziz Inc. | 5637, Rue Kieran, Ville Saint-laurent, QC H4S 0A3 | 2002-06-19 |
| Find all corporations in postal code H4S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Pompilia Ispas Szabo | 461 Boyd, Longueuil QC J4V 1S4, Canada |
| Mircea Alexandru Mateescu | 377 Sherbrooke Ouest, app. 502, Montréal QC H3A 1B5, Canada |
| Guy Bilodeau | 1653 Atateken app. 2, Montréal QC H2L 3L4, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Histapharm INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.