PUBLIC POLICY FORUM (Corporation# 7547994) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 2010.
| Corporation ID | 7547994 |
| Business Number | 844430009 |
| Corporation Name |
PUBLIC POLICY FORUM FORUM DES POLITIQUES PUBLIQUES |
| Registered Office Address |
130 Albert Street Suite 1400 Ottawa ON K1P 5G4 |
| Incorporation Date | 2010-06-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Karina LeBlanc | Carriage House, 811 Charlotte Street, Fredericton NB E3B 5A3, Canada |
| Nadia Theodore | 6897 Financial Dr., Mississauga ON L5N 0A8, Canada |
| Peter Dinsdale | 1867 Yonge St., Suite 601, Toronto ON M4S 1Y5, Canada |
| Neil Desai | 535 Legget Drive, Suite 800, Ottawa ON K2K 3B8, Canada |
| Ray Gilmour | 10800-97 Avenue, Edmonton AB T5K 2B6, Canada |
| Nancy Naylor | Mowat Block, 900 Bay St., Toronto ON M7A 1L2, Canada |
| Kathy Kinloch | 3700 Wilingdon Ave, Burnaby BC V5G 3H2, Canada |
| Christiane Fox | 66 Slater St., Ottawa ON K1A 0A3, Canada |
| André Beaulieu | 1, Carrefour Alexander-Graham-Bell, Verdun QC H3E 3B3, Canada |
| Blaine Woodcock | 200-22 Adelaide Street West, Toronto ON M5H 4E3, Canada |
| Philippe Batani | 1000, place Jean-Paul-Riopelle, Montréal QC H2Z 2B3, Canada |
| Diane Gray | 200 Wellington Ave., Rm 128, Winnipeg MB R3H 1C1, Canada |
| Graham Flack | 140 Promenade du Portage, Gatineau QC J8X 4B6, Canada |
| Ilse Treurnicht | 100-101 College Street, Toronto ON M5G 1L7, Canada |
| Jim Stanford | 520 – 700 W. Pender St., Vancouver BC V6C 1G8, Canada |
| Lisa Raitt | 161 Bay St., Toronto ON M5J 2S8, Canada |
| Laurel Broten | 1800 Argyle Stree, Suite 701, Halifax NS B3J 3N8, Canada |
| Eric Axford | 150 - 6th Avenue SW, Calgary AB T2P 3E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2010-06-10 | 2012-11-19 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2017-11-23 | current | 130 Albert Street, Suite 1400, Ottawa, ON K1P 5G4 |
| Address | 2012-11-19 | 2017-11-23 | 130 Albert Street, Suite 1405, Ottawa, ON K1P 5G4 |
| Address | 2010-06-10 | 2012-11-19 | 130 Albert Street, Suite 1405, Ottawa, ON K1P 5G4 |
| Name | 2011-11-09 | current | PUBLIC POLICY FORUM |
| Name | 2011-11-09 | current | FORUM DES POLITIQUES PUBLIQUES |
| Name | 2010-06-10 | 2011-11-09 | THE PUBLIC POLICY FORUM TRUST |
| Status | 2012-11-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-06-10 | 2012-11-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-11-19 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2011-11-09 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2011-11-07 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2010-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-14 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-11-14 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-10-17 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Consortium Strategique En Microelectronique | 130 Albert Street, Suite 500, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1991-07-29 |
| The Centre for Cultural Renewal | 130 Albert Street, Suite #b9, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1991-11-25 |
| Experience Canada The Partnership for Canadian Travel Inc. | 130 Albert Street, Suite 1206, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1991-12-24 |
| Association Nationale Des Organismes De RÉglementation De La Pharmacie | 130 Albert Street, Suite 1800, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1996-01-12 |
| Hotel Association of Canada | 130 Albert Street, Suite 1206, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1929-08-09 |
| P.c. Canada Fund - | 130 Albert Street, Suite 1720, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1974-08-01 |
| Association of Canadian Archivists | 130 Albert Street, Suite 1912, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1978-12-21 |
| 3601650 Canada Inc. | 130 Albert Street, Suite 7, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1999-03-26 |
| Canadian Business Initiatives In Trinidad and Tobago (cabitt) | 130 Albert Street, Suite 1109, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1999-03-26 |
| Mccord Travel Management Limited | 130 Albert Street, Suite 2000, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1999-04-08 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Amauro Holding Corp. | 605-130 Albert St., Ottawa, ON K1P 5G4 | 2020-07-16 |
| Teamsters Canada Rail Conference | 1510-130 Albert Street, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2019-07-31 |
| 11348850 Canada Incorporated | Suite 100, 123 Slater Street, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2019-04-09 |
| Consultants Juristes Power Inc. | 1103-130 Rue Albert, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2018-05-10 |
| Access To Memory (atom) Foundation | 1912-130 Albert St, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2018-04-26 |
| Ukrainian Canadian Students' Union | 130 Albert Street, Suite 806, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2017-10-28 |
| Veteran Fund | C/o Impact Hub, 123 Slater Street, 6th Floor, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2017-10-22 |
| Fondation De La Radio Communautaire Du Canada | 606-130 Rue Albert, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2015-10-16 |
| Global First Power Ltd. | 130 Albert Street, Suite 504, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2014-07-04 |
| Buy Referral Property Group Ltd. | 1905-130 Albert St Lower, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2014-05-23 |
| Find all corporations in postal code K1P 5G4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Karina LeBlanc | Carriage House, 811 Charlotte Street, Fredericton NB E3B 5A3, Canada |
| Nadia Theodore | 6897 Financial Dr., Mississauga ON L5N 0A8, Canada |
| Peter Dinsdale | 1867 Yonge St., Suite 601, Toronto ON M4S 1Y5, Canada |
| Neil Desai | 535 Legget Drive, Suite 800, Ottawa ON K2K 3B8, Canada |
| Ray Gilmour | 10800-97 Avenue, Edmonton AB T5K 2B6, Canada |
| Nancy Naylor | Mowat Block, 900 Bay St., Toronto ON M7A 1L2, Canada |
| Kathy Kinloch | 3700 Wilingdon Ave, Burnaby BC V5G 3H2, Canada |
| Christiane Fox | 66 Slater St., Ottawa ON K1A 0A3, Canada |
| André Beaulieu | 1, Carrefour Alexander-Graham-Bell, Verdun QC H3E 3B3, Canada |
| Blaine Woodcock | 200-22 Adelaide Street West, Toronto ON M5H 4E3, Canada |
| Philippe Batani | 1000, place Jean-Paul-Riopelle, Montréal QC H2Z 2B3, Canada |
| Diane Gray | 200 Wellington Ave., Rm 128, Winnipeg MB R3H 1C1, Canada |
| Graham Flack | 140 Promenade du Portage, Gatineau QC J8X 4B6, Canada |
| Ilse Treurnicht | 100-101 College Street, Toronto ON M5G 1L7, Canada |
| Jim Stanford | 520 – 700 W. Pender St., Vancouver BC V6C 1G8, Canada |
| Lisa Raitt | 161 Bay St., Toronto ON M5J 2S8, Canada |
| Laurel Broten | 1800 Argyle Stree, Suite 701, Halifax NS B3J 3N8, Canada |
| Eric Axford | 150 - 6th Avenue SW, Calgary AB T2P 3E3, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1P 5G4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Forum International Des Politiques Familiales | 1795 Visitation, Montreal, QC H2L 3C3 | 1995-12-22 |
| L'institut De Recherche En Politiques Publiques | 1470 Rue Peel, MontrГ©al, QC H3A 1T5 | 1972-04-05 |
| The Public Policy Forum | 130 Albert St., Suite 1405, Ottawa, ON K1P 5G4 | 1986-10-02 |
| Forum On Science, Policy, and Society | 400 Clairbrook Crescent, Waterloo, ON N2L 5V7 | 2018-02-15 |
| Ottawa Centre for Public Policy Excellence | 1010 Sherbrooke Street West, Suite 510, Montreal, QC H3A 2R7 | 2008-08-21 |
| Rcrpp RГ©seaux Canadiens De Recherche En Politiques Publiques Inc. | 350 Sparks Street, Box 1503, Ottawa, ON K1P 5R5 | 1994-12-05 |
| Canada's Digital Policy Forum | 405-191 Parkdale Ave., Ottawa, ON K1Y 1E8 | 2014-03-31 |
| The Athenian Policy Forum Inc. | 51 Havenbrook Blvd., Toronto, ON M4J 1A7 | 1994-04-11 |
| The Broker Forum Inc. | 375 Roland Therrien Blvd, Suite 200, Longueil, QC J4H 4A6 | 1996-02-20 |
| The Canadian Climate Forum | 123 Slater St., 6th Floor, Ottawa, ON K1P 5H2 | 2000-02-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on PUBLIC POLICY FORUM.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.