ACADEMY OF NATUROPATHS AND NATUROTHERAPISTS ANN (group) OF CANADA INC. (Corporation# 7547951) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 2010.
| Corporation ID | 7547951 |
| Business Number | 803521053 |
| Corporation Name |
ACADEMY OF NATUROPATHS AND NATUROTHERAPISTS ANN (group) OF CANADA INC. ACADÉMIE DES NATUROPATHES ET NATUROTHÉRAPEUTES ANN (regroupement) DU CANADA INC. |
| Registered Office Address |
140-1029 Des Escoumins Terrebonne QC J6W 5H2 |
| Incorporation Date | 2010-06-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Daniel Loignon | 308 Rue Notre Dame, app. 302, Repentigny QC J6A 2R6, Canada |
| Michel Loignon | 281, de Chantilly, Terrebonne QC J6Y 1E8, Canada |
| Robert Loignon | 105, Bellevue, Bromont QC J2L 1Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-12-05 | current | 140-1029 Des Escoumins, Terrebonne, QC J6W 5H2 |
| Address | 2010-06-10 | 2014-12-05 | 64 De Pontiac, Bromont, QC J2L 1J3 |
| Name | 2010-06-10 | current | ACADEMY OF NATUROPATHS AND NATUROTHERAPISTS ANN (group) OF CANADA INC. |
| Name | 2010-06-10 | current | ACADÉMIE DES NATUROPATHES ET NATUROTHÉRAPEUTES ANN (regroupement) DU CANADA INC. |
| Status | 2010-07-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-12-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 140-1029 des Escoumins |
| City | Terrebonne |
| Province | QC |
| Postal Code | J6W 5H2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Biodanza Canada | 140-1029 Des Escoumins, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2006-05-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11815385 Canada Inc. | 887 Rue De La Boisbouscache, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2019-12-31 |
| 11805541 Canada Inc. | 829 Rue Etchemin, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2019-12-22 |
| Secureshop Inc. | 1201 Rue Des Escoumins, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2019-02-08 |
| Gestion Saulnier 41 Inc. | 831, Rue Boisbouscache, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2018-01-10 |
| 10305545 Canada Inc. | 872 De Massawippi, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2017-07-03 |
| 9902864 Canada Inc. | 1132 Chemin Du CГґteau, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2016-09-12 |
| Gestion Po Lapointe Inc. | 827, Rue Etchemin, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2016-02-04 |
| Chadi Saliba Medical Services Inc. | 1032 Du CurГ©-beauchemin Rue, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2015-06-12 |
| 8905576 Canada LimitГ©e | 1065 Desescoumins, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2014-06-02 |
| 8013306 Canada Inc. | 678, De La Mistassini Street, Terrebonne, QC J6W 5H2 | 2011-11-01 |
| Find all corporations in postal code J6W 5H2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Daniel Loignon | 308 Rue Notre Dame, app. 302, Repentigny QC J6A 2R6, Canada |
| Michel Loignon | 281, de Chantilly, Terrebonne QC J6Y 1E8, Canada |
| Robert Loignon | 105, Bellevue, Bromont QC J2L 1Z7, Canada |
| City | Terrebonne |
| Post Code | J6W 5H2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation Internationale Des MassothГ©rapeutes, Des Naturopathes Et Des NaturothГ©rapeutes | 93a Route 117, St-jovite, QC J0T 2H0 | 2000-06-27 |
| The Order of Massotherapists and Kinesitherapists of Outaouais | 200 Promenade Du Portage, C.p. 78013, Hull, QC J8X 4H0 | 1997-06-13 |
| AcadГ©mie Du TrГ©sor | 210, Rue Joseph-pariseau, Sherbrooke, QC J1N 3N8 | 2010-10-04 |
| AcadÉmie Hox Inc. | 400-3 Place Ville-marie, Montréal, QC H3B 2E3 | 2014-11-25 |
| Association Des MassothÉrapeutes Et OrthothÉrapeutes Du Canada (amoc) | 924-a Rue St-pierre, Drummondville, QC J2C 3Y2 | 1990-04-06 |
| Diplomatic Academy of Canada Incorporated | 5119 Frybrook Court, Mississauga, ON L5M 5A8 | 2018-05-09 |
| Sda Academy Inc. | 800, Place CarrГ©-victoria, 43e Г©tage, MontrГ©al, QC H4Z 1H1 | 2020-10-08 |
| Academy of Independent Scholars of Canada | 515 West Hastings Street, Vancouver, BC V6B 5K3 | 2004-02-10 |
| Fondation De L'acadГ©mie Du TrГ©sor | 210, Rue Joseph-pariseau, Sherbrooke, QC J1N 3N8 | 2010-10-04 |
| Canadian Robotics Academy Inc. | 46 Rue Harold, Kirkland, QC H9J 1R8 | 2017-05-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on ACADEMY OF NATUROPATHS AND NATUROTHERAPISTS ANN (group) OF CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.