THE CANADIAN CENTRE FOR THE COMMERCIALIZATION OF DIGITAL GAME TECHNOLOGIES (Corporation# 7547943) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 2010.
| Corporation ID | 7547943 |
| Business Number | 803211663 |
| Corporation Name | THE CANADIAN CENTRE FOR THE COMMERCIALIZATION OF DIGITAL GAME TECHNOLOGIES |
| Registered Office Address |
140 Fullarton Street Suite 1800 London ON N6A 5P2 |
| Incorporation Date | 2010-06-10 |
| Dissolution Date | 2015-06-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAMIR SLOGAR | 505 JARVIS STREET, UNIT 2, LONDON ON N6A 1X3, Canada |
| PETER WHITE | 258 WINDERMERE COURT EAST, LONDON ON N6G 4L4, Canada |
| MICHAEL SCHMALZ | 27 FITZWILLIAM BOULEVARD, LONDON ON N6H 5H9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-10 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2010-06-10 | current | 140 Fullarton Street, Suite 1800, London, ON N6A 5P2 |
| Name | 2010-06-10 | current | THE CANADIAN CENTRE FOR THE COMMERCIALIZATION OF DIGITAL GAME TECHNOLOGIES |
| Status | 2015-06-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-30 | 2015-06-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-10 | 2015-01-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-29 | Dissolution | Section: 222 |
| 2010-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pwc Capital Inc. | 140 Fullarton Street, Suite 2002, London, ON N6A 5P2 | |
| Pacwest Ventures Ltd. | 140 Fullarton Street, Suite 2002, London, ON N6A 5P2 | |
| Afsi Inc. | 140 Fullarton Street, 9th Floor, London, ON N6A 5P2 | 2007-12-03 |
| Canaccede Financial Group Ltd. | 140 Fullarton Street, 9th Floor, London, ON N6A 5P2 | 2007-12-03 |
| Canaccede International Management Ltd. | 140 Fullarton Street, 9th Floor, London, ON N6A 5P2 | 2009-07-09 |
| Pictometry Canada Corp. | 140 Fullarton Street, Suite 104, Talbot Centre, London, ON N6A 5P2 | 2010-04-15 |
| Nds Technologies Canada Inc. | 140 Fullarton Street, Suite 1600, London, ON N6A 5P2 | 2011-07-19 |
| The W.a. Jenkins Company Limited | 140 Fullarton Street, Suite 1800, London, ON N6A 5P2 | |
| Canastream Holdings Ltd. | 140 Fullarton Street, 9th Floor, London, ON N6A 5P2 | 2014-12-10 |
| Afsi Mortgage Investments Inc. | 140 Fullarton Street, 9th Floor, London, ON N6A 5P2 | 2016-05-24 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| E-vents Technology Inc. | 140 Fullarton Street, Suite 1800, C/o Patrick Clancy, London, ON N6A 5P2 | 2020-10-28 |
| 12188848 Canada Limited | 1800-140 Fullarton Street, London, ON N6A 5P2 | 2020-07-10 |
| Versavault Inc. | 140 Fullarton Street, Suite 2002, London, ON N6A 5P2 | 2018-01-30 |
| Canaccede Assets Ltd. | 140 Fullerton Street, 9th Floor, London, ON N6A 5P2 | 2015-12-10 |
| 8650896 Canada Inc. | 101-140 Fullarton Street, Talbot Centre, London, ON N6A 5P2 | 2013-10-01 |
| Canaccede International Investments Ltd. | 140 Fullarton Street, 9th Floor, London, ON N6A 5P2 | 2008-07-03 |
| Amsdms Software Inc. | 2002 - 140 Fullarton Street, London, ON N6A 5P2 | 2007-01-16 |
| Pacific & Western Innovations Ltd. | 2002-140 Fullarton Street, London, ON N6A 5P2 | 2006-07-12 |
| Rotary Club of London South Foundation | 104-140 Fullarton Street, London, ON N6A 5P2 | 1992-02-13 |
| 185223 Canada Limited | 406-140 Fullarton Street, London, ON N6A 5P2 | 1984-05-30 |
| Find all corporations in postal code N6A 5P2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAMIR SLOGAR | 505 JARVIS STREET, UNIT 2, LONDON ON N6A 1X3, Canada |
| PETER WHITE | 258 WINDERMERE COURT EAST, LONDON ON N6G 4L4, Canada |
| MICHAEL SCHMALZ | 27 FITZWILLIAM BOULEVARD, LONDON ON N6H 5H9, Canada |
| City | LONDON |
| Post Code | N6A 5P2 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + LONDON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alliance for The Commercialization of Canadian Technologies | 130, 3553 - 31st St. Nw, Calgary, AB T2L 2K7 | 2005-06-15 |
| The Great Canadian Game Show Inc. | 38 Lee Centre Drive Suite 1601, Scarborough, ON M1H 3J7 | 2008-09-08 |
| Centre for Probe Development and Commercialization | 1280 Main St. West, Nrb-a316, Hamilton, ON L8S 4K1 | 2008-03-19 |
| Centre for Imaging Technology Commercialization | 1151 Richmond Street, Robarts Research Institute, London, ON N6A 3K7 | 2011-01-07 |
| Centre for Commercialization of Regenerative Medicine (ccrm) | 661 University Avenue, Suite 1002, Toronto, ON M5G 1M1 | 2011-03-02 |
| International Agency for Commercialization of Environmental Technologies (actei) Inc. | 383 Vercheres, Longueuil, QC J4K 2Y7 | 1992-12-07 |
| Meddev Commercialization Centre | 80 Aberdeen Street, Suite 100, Ottawa, ON K1S 5R5 | 2014-08-27 |
| Canadian Commercialization Group Inc. | 458 Pickford Drive, Ottawa, ON K2L 3S2 | 2014-02-27 |
| The Agri-technology Commercialization Centre Inc. | 200-120 Research Lane, Guelph, ON N1G 0B4 | 2013-03-21 |
| Centre for The Commercialization of Antibodies and Biologics (ccab) | 100 College Street, Room 80, Toronto, ON M5G 1L5 | 2014-11-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE CANADIAN CENTRE FOR THE COMMERCIALIZATION OF DIGITAL GAME TECHNOLOGIES.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.