LEDUC TRANSPORT INC. (Corporation# 754781) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 28, 1978.
| Corporation ID | 754781 |
| Corporation Name | LEDUC TRANSPORT INC. |
| Registered Office Address |
198 Edgewood Rosemere QC |
| Incorporation Date | 1978-09-28 |
| Dissolution Date | 1987-03-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRE DE B LEPROHON | 198 EDGEWOOD, ROSEMERE QC J7A 2L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-09-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-09-27 | 1978-09-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-09-28 | current | 198 Edgewood, Rosemere, QC |
| Name | 1978-11-02 | current | LEDUC TRANSPORT INC. |
| Name | 1978-09-28 | 1978-11-02 | 88693 CANADA LTEE |
| Status | 1987-03-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-01-07 | 1987-03-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-09-28 | 1987-01-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-03-04 | Dissolution | |
| 1978-09-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1983-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 198 EDGEWOOD |
| City | ROSEMERE |
| Province | QC |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Cafeterie A.d.b.l. Inc. | 198 Edgewood, Rosemere, QC | 1980-07-14 |
| Debeaufort Popcorn Holdings Inc. | 198 Edgewood, Rosemere, QC J7A 2L7 | 1985-09-17 |
| Popcorn Fairview Inc. | 198 Edgewood, Rosemere, QC | 1985-08-22 |
| Popcorn Anjou Inc. | 198 Edgewood, Rosemere, QC J7A 2L7 | 1985-10-29 |
| Popcorn Carrefour Laval Inc. | 198 Edgewood, Rosemere, QC J7A 2L7 | 1985-10-29 |
| Delisert Lep Inc. | 198 Edgewood, Rosemere, QC J7A 2L7 | 1984-06-29 |
| Rapidus Restaurants Management Inc. | 198 Edgewood, Rosemere, QC J7A 2L7 | 1984-10-31 |
| La Bonne Brochette Lep Inc. | 198 Edgewood, Rosemere, QC J7A 2L7 | 1985-04-01 |
| Debeaufort Popcorn Holdings Inc. | 198 Edgewood, Rosemere, QC J7A 2L7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Network Freight Solutions Inc. | 262 De Normandie Street, Rosemere, QC J7A 4J2 | 2020-08-11 |
| Parallax Architectural Systems Corporation | 430 Boul Roland-durand, Rosemere, QC J7A 4L4 | 2020-05-15 |
| Digi360 Inc. | 209, MontГ©e Lesage, Rosemere, QC J7A 4R4 | 2019-08-21 |
| Zone Strategie Inc. | 629 Chemin De La Grand Cote, Rosemere, QC J7A 1M5 | 2019-05-31 |
| 11403621 Canada Inc. | 207 Tilleuls, Rosemere, QC J7A 4K6 | 2019-05-10 |
| 11196880 Canada Inc. | 301 Rue De Lorraine, Rosemere, QC J7A 4J8 | 2019-01-14 |
| 10964131 Canada Inc. | 279 Roland-durand, Rosemere, QC J7A 4J3 | 2018-08-27 |
| Freedom Drivers Animal Rescue Transport | 614 Rue Du Champagne, Rosemere, QC J7A 4K9 | 2018-04-11 |
| 10648850 Canada Inc. | 274b Boul CurГ© Labelle, Rosemere, QC J7A 2H4 | 2018-02-23 |
| 10618870 Canada Inc. | 208 Rue Willowtree, Rosemere, QC J7A 3S5 | 2018-02-06 |
| Find all corporations in ROSEMERE | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRE DE B LEPROHON | 198 EDGEWOOD, ROSEMERE QC J7A 2L7, Canada |
| City | ROSEMERE |
| Category | transport |
| Category + City | transport + ROSEMERE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transport Laurent Leduc Inc. | 48 Emrick, Noyan, QC J0J 1B0 | 1994-03-30 |
| Transport Alain Leduc Ltee | 19 Rue Florent, Beauharnois, QC J6N 3B2 | 1984-06-21 |
| Jean-claude Leduc Transport Inc. | 619 St-charles Sud, Granby, QC J2G 8C6 | 1988-03-15 |
| The Nsc Transport Safety Company Inc. | 4810 50th Avenue, Leduc, AB T9E 6X9 | 2020-06-08 |
| Leduc Black Gold Rodeo & Exhibition Association | 4710- 50 Street, Leduc, AB T9E 6W2 | 1996-02-05 |
| A. Leduc Holdings Ltd. | 3535 41e Avenue, Pointe-aux-trembles, QC H1A 3V6 | 1977-12-20 |
| Leduc Martial Arts Academy Limited | 4722 51 Avenue, Leduc, AB T9E 6Y8 | 2020-02-18 |
| R.f. Leduc Demenagement & Entroposage Ltee | 32 Andrien Robert Street, Hull, QC | 1981-03-18 |
| Leduc Regional Chamber of Commerce | 6420 - 50 Street, Leduc, AB T9E 7K9 | 1906-07-30 |
| Transport Yves Leduc Inc. | 1-983 Rang 5 Ouest, Lochaber Partie Ouest, QC J0X 3B0 | 2007-11-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on LEDUC TRANSPORT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.