Indian Punjabi Clay Oven in Canada Inc. (Corporation# 7540981) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 2, 2010.
| Corporation ID | 7540981 |
| Business Number | 814168456 |
| Corporation Name | Indian Punjabi Clay Oven in Canada Inc. |
| Registered Office Address |
No 4055 Carling Avenue Unit No 06 Ottawa ON K2K 2A4 |
| Incorporation Date | 2010-05-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PARAMJIT KAUR | 431 GALATINA WAY KANATA, OTTAWA ON K2K 0E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-02 | current | No 4055 Carling Avenue Unit No 06, Ottawa, ON K2K 2A4 |
| Name | 2010-05-02 | current | Indian Punjabi Clay Oven in Canada Inc. |
| Status | 2019-10-05 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-10-01 | 2019-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-11-09 | 2019-10-01 | Active / Actif |
| Status | 2014-09-30 | 2014-11-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-05-02 | 2014-09-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-05-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | No 4055 Carling Avenue Unit No 06 |
| City | Ottawa |
| Province | ON |
| Postal Code | K2K 2A4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10957879 Canada Inc. | 4043 Carling Avenue, Suite 120, Kanata, ON K2K 2A4 | 2018-08-22 |
| 9702644 Canada Inc. | 4049 Carling Avenue, Kanata, ON K2K 2A4 | 2016-04-08 |
| Prestige Emergency Restoration Limited | 114-4043 Carling Avenue, Kanata, ON K2K 2A4 | 2015-08-07 |
| Vgfb Inc. | 4055 Carling Ave, Unit 2, Ottawa, ON K2K 2A4 | 2013-11-14 |
| 7990685 Canada Inc. | 4055 Carling Avenue, Ottawa, ON K2K 2A4 | 2011-10-04 |
| 7851405 Canada Inc. | 4055 Carling Ave, Ottawa, ON K2K 2A4 | 2011-05-02 |
| Claigan Environmental Inc. | 4043 Carling Ave., Suite 120, Kanata, ON K2K 2A4 | 2010-10-26 |
| Cyphercor Inc. | Ll10 - 4043 Carling Avenue, Kanata, ON K2K 2A4 | 2008-09-05 |
| 4362764 Canada Inc. | 4043 Carling Avenue, Suite 200, Kanata, ON K2K 2A4 | 2007-06-06 |
| Afore Solutions International Inc. | 201-4043 Carling Avenue, Ottawa, ON K2K 2A4 | 2003-11-12 |
| Find all corporations in postal code K2K 2A4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PARAMJIT KAUR | 431 GALATINA WAY KANATA, OTTAWA ON K2K 0E5, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 2A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Clay Solutions Inc. | 16 Avenue Shorncliffe, Westmount, QC H3Y 1A7 | 2017-09-12 |
| Punjabi Beer Limited | 64 Third Road East, Stoney Creek, ON L8J 3J7 | 2004-03-01 |
| Clay Tablet Technologies Inc. | 2 Berkeley Street, Suite 404, Toronto, ON M5A 4J5 | |
| Punjabi Food Sewa | 22 Listcreek Road, Brampton, ON L6P 2N6 | |
| Big Oven Tee's Inc. | 122 Middleton Street, Brantford, ON N3S 7V7 | 2019-03-01 |
| The Oven Door Inc. | 852 Westbury Cres., London, ON | 1980-06-25 |
| Harbour Authority of Indian Point | 150 Indian Point Road, Indian Point/ Mahone Bay, NS B0J 2E0 | 1997-11-10 |
| Ooshee Oven Inc. | 13-3120 Rutherford Rd. Suite 380, Vaughan, ON L4K 0B2 | 2018-09-14 |
| National Committee On Indian Rights for Indian Women | 14211 130 Avenue, Edmonton, AB T5L 4K8 | 1978-09-15 |
| Indian Hills of Ipperwash Limited | 6247 Indian Lane, R.r. 2, Forest, ON N0N 1J0 |
Please comment or provide details below to improve the information on Indian Punjabi Clay Oven in Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.