Final Pass Mulching Ltd. (Corporation# 7540868) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 2, 2010.
| Corporation ID | 7540868 |
| Business Number | 811692854 |
| Corporation Name | Final Pass Mulching Ltd. |
| Registered Office Address |
Vol.199fol.028 Hawkes Bay NL A0K 3B0 |
| Incorporation Date | 2010-05-02 |
| Dissolution Date | 2014-02-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ray Waters | PT NW 27 83 3 W6, Fairview AB T0H 1L0, Canada |
| William Waters | 10132 99A Ave, Wembley AB T0H 3S0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-02 | current | Vol.199fol.028, Hawkes Bay, NL A0K 3B0 |
| Name | 2010-05-02 | current | Final Pass Mulching Ltd. |
| Status | 2014-02-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-09-13 | 2014-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-05-03 | 2013-09-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-05-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-06-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | VOL.199FOL.028 |
| City | Hawkes Bay |
| Province | NL |
| Postal Code | A0K 3B0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Harbour Authority of Anchor Point | 61 South Street, Anchor Point, NL A0K 1A0 | 2001-03-14 |
| Danierra's Incorporated | 2 Diagonal St., Baie Verte, NL A0K 1B0 | 2019-04-03 |
| Shoreline Exploration Inc. | 325 Highway 410, Baie Verte, NL A0K 1B0 | 2018-01-10 |
| Fx-9 Incorporated | 309 Hwy 410, Baie Verte, NL A0K 1B0 | 2013-12-05 |
| Applied Ocean Services Inc. | Bldg. 23 Highway 410, Baie Verte, NL A0K 1B0 | 2007-08-07 |
| Baie Verte Peninsula Chamber of Commerce | P.o. Box: 578, Baie Verte, NL A0K 1B0 | 2001-05-31 |
| Harbour Authority of Bartlett's Harbour | 1 Main Street, Bartlett's Harbour, NL A0K 1C0 | 2005-02-21 |
| Amina Anthropological Resources Association | 17 Michael’s Drive, Bird Cove, NL A0K 1L0 | 2005-11-17 |
| Straits/st. Barbe Chamber of Commerce | General Delivery, Brid Cove, NL A0K 1L0 | 2000-03-15 |
| Harbour Authority of Forresters Point | 148 Main Street, Forresters Point, NL A0K 1M0 | 2003-02-03 |
| Find all corporations in postal code A0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ray Waters | PT NW 27 83 3 W6, Fairview AB T0H 1L0, Canada |
| William Waters | 10132 99A Ave, Wembley AB T0H 3S0, Canada |
| City | Hawkes Bay |
| Post Code | A0K 3B0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Entreprises De Montage Final Ltee | 57 Oakland Avenue, Westmount, QC H3Y 1P1 | 1979-08-20 |
| Point Final Exterior Aesthetic Center Inc. | 1274 Est Mont-royal, Suite 200, Montreal, QC H2J 1Y3 | 1985-10-02 |
| Final 5% Holdings Inc. | 60 Round Pond Road, Portugal Cove-st. Philips, NL A1M 2Z3 | |
| Cineflix Productions (final 24) Inc. | 3510 Saint-laurent Boulevard, Suite 202, Montreal, QC H2X 2V2 | 2005-07-29 |
| Cineflix Productions (final 24 II) Inc. | 3510 Saint-laurent Boulevard, Suite 202, Montreal, QC H2X 2V2 | 2006-10-26 |
| Les Productions Final Vision Inc. | 3962 Pierre-chevrier, Montreal, QC H1M 2J1 | 2004-06-15 |
| Sylmec Mulching Inc. | 8 Rue Des Sapins, DГ©lГ©age, QC J9E 3A8 | 2014-10-30 |
| Tobacco Plains Mulching Inc. | Box 21, Grasmere, AB V0B 1R0 | 1986-02-04 |
| Welcome Pass Consultation Group Inc. | 1231 Rue Odile-daoust, Gatineau, QC J8M 1Y7 | 2020-05-14 |
| Xm By-pass Services Et PiГ€ces MiniГ€res Inc. | 291 Chemin Du Village, Mcwatters, QC J9X 5B7 | 2007-04-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on Final Pass Mulching Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.