mobilSemantic (2010) Inc. (Corporation# 7540469) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 18, 2010.
| Corporation ID | 7540469 |
| Business Number | 805334265 |
| Corporation Name | mobilSemantic (2010) Inc. |
| Registered Office Address |
22 Wolff Street Ottawa ON K1K 1K7 |
| Incorporation Date | 2010-06-18 |
| Dissolution Date | 2014-05-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sergey Vershinin | 22 Wolff Street, Ottawa ON K1K 1K7, Canada |
| Brian Clow | 154 Stedman Street, Ottawa ON K1T 0B5, Canada |
| Neil Derraugh | 624 B Chapman Mill Dr., Ottawa ON K2J 0V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-09-08 | current | 22 Wolff Street, Ottawa, ON K1K 1K7 |
| Address | 2011-03-17 | 2011-09-08 | 1624 Tucker Rd., Rockland, ON K4K 1K7 |
| Address | 2010-11-15 | 2011-03-17 | 159 Church St., Unit 3, Kitchener, ON N2G 2S5 |
| Address | 2010-06-18 | 2010-11-15 | 465 Woolwich St., Unit 18, Waterloo, ON N2K 3S4 |
| Name | 2010-06-18 | current | mobilSemantic (2010) Inc. |
| Status | 2014-05-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-11-19 | 2014-05-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-06-24 | 2013-11-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-05-20 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2010-06-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sergey Vershinin | 22 Wolff Street, Ottawa ON K1K 1K7, Canada |
| Brian Clow | 154 Stedman Street, Ottawa ON K1T 0B5, Canada |
| Neil Derraugh | 624 B Chapman Mill Dr., Ottawa ON K2J 0V4, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1K 1K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mobilsemantic Inc. | 18 O'connor, Upper, Guelph, ON N1E 7G5 | 2009-01-17 |
| AÉro Mag 2010 (yvr) Inc. | 3880 Grant, Mcconachie Way, Suite 4205, Richmond, BC V7B 1W2 | 2009-04-16 |
| Nbc Commodities (2010) Inc. | 311 6th Avenue South West, Suite 6, Calgary, AB T2H 3H2 | 2009-10-19 |
| Hpv 2010 MontrÉal Inc. | 471 Avenue Alexandra, Saint-lambert, QC J4R 1Z4 | 2007-11-21 |
| PÉriscope Interactif 2010 Inc. | 1224, Rue Sainte-catherine Ouest, 6e étage, Montréal, QC H3G 1P2 | 2010-07-23 |
| Northern Precious Metals 2010 Inc. | 800 Square Victoria, Suite 4300, MontrГ©al, QC H4Z 1H1 | 2010-06-18 |
| Technologie De Machinerie Tubex (2010) Inc. | 365 Deerhurst Drive, Unit 4, Brampton, ON L6T 5R7 | 2008-05-22 |
| Quebec 2010 Winter Games Corporation | 17 Rue St-louis, Quebec, QC G1R 3Y8 | 1998-03-18 |
| Technologie De Machinerie Tubex (2010) Inc. | 365 Deerhurst Drive, Unit 4, Brampton, ON L6T 5R7 | |
| World Energy Congress-montreal 2010 | 75 RenÉ-lÉvesque Boul. West, 20th Floor, Montreal, QC H2Z 1A4 | 2005-12-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on mobilSemantic (2010) Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.