JLB Collectibles Inc. (Corporation# 7540426) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7540426 |
| Business Number | 813981461 |
| Corporation Name | JLB Collectibles Inc. |
| Registered Office Address |
43 Woliston Crescent Ottawa ON K2W 1G3 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Dissolution Date | 2011-10-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jeffrey Lee Beiko | 43 Woliston Crescent, Ottawa ON K2W 1G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-30 | current | 43 Woliston Crescent, Ottawa, ON K2W 1G3 |
| Name | 2010-04-30 | current | JLB Collectibles Inc. |
| Status | 2011-10-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2010-04-30 | 2011-10-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-10-26 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shri Shri Creations Inc. | 46 Woliston Crescent, Kanata, ON K2W 1G3 | 2017-11-08 |
| Oriental Gold Tower Daycare Inc. | 42 Woliston Cres., Ottawa, ON K2W 1G3 | 2015-05-21 |
| 8940096 Canada Incorporated | 45 Woliston Crescent, Kanata, ON K2W 1G3 | 2014-06-30 |
| Davotech Inc. | 32 Woliston Crescent, Ottawa, ON K2W 1G3 | 2013-10-21 |
| 7322453 Canada Inc. | 28 Woliston Cr., Ottawa, ON K2W 1G3 | 2010-01-29 |
| 7252153 Canada Inc. | 31 Woliston Crest., Kanata, ON K2W 1G3 | 2009-10-01 |
| Aisha Beacon Strategy Associates Inc. | 39 Woliston Crescent, Ottawa, ON K2W 1G3 | 2002-06-25 |
| Playquest Marketing Products Inc. | 13 Kettlewell Way, Kanata, ON K2W 1G3 | 1993-10-13 |
| 11273299 Canada Inc. | 39 Woliston Crescent, Ottawa, ON K2W 1G3 | 2019-03-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11935607 Canada Corp. | 357 Ridgeside Farm Drive, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2020-03-02 |
| Hand-son Design Limited | 512 Bradbury Court, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2017-03-09 |
| Raindrop Foundation | 506 Bradbury Court, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2015-12-12 |
| Mior Management Inc. | 324 Ridgeside Farm Drive, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2005-12-29 |
| Nucletron Canada Inc. | 344 Ridgeside Farm Dr., Kanata, ON K2W 0A1 | 2003-01-28 |
| Datalogic360 Inc. | 506 Bradbury Court, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2017-11-07 |
| Gbapps Inc. | 515 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2W 0A2 | 2019-09-13 |
| 10965430 Canada Corporation | 1041 Goward Dr, Kanata, ON K2W 0A2 | 2018-08-27 |
| Satluj Transportation Inc. | 518 Finlayson Crescent, Kanata, ON K2W 0A2 | 2016-05-06 |
| 9721860 Canada Inc. | 512 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2W 0A2 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jeffrey Lee Beiko | 43 Woliston Crescent, Ottawa ON K2W 1G3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2W 1G3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Echange Des Collectibles Global G.c.e. Inc. | 6900 Decarie Blvd, Suite 3570, Montreal, QC H3X 2T8 | 1997-02-26 |
| Gw Jerseys and Collectibles Inc. | 21 Lyonsgate Drive, Toronto, ON M3H 1C7 | 2020-12-04 |
| Bedrock Collectibles Ltd. | 105 Ponymeadow Terrace, Toronto, ON M1C 4J6 | 2019-06-22 |
| Fountain Coins & Collectibles Inc. | 620-50 Clegg Road, Markham, ON L6G 0C6 | 2011-04-04 |
| Maas Toys and Collectibles Limited | 200 Kenilworth Ave N., Hamilton, ON L8H 4S2 | 2017-04-01 |
| Side30 Games and Collectibles Inc. | 31 Timbers Circle, Markham, ON L3S 1V7 | 2017-11-15 |
| My Secret Identity Collectibles Ltd. | 265 Brookside Street, Glace Bay, NS B1A 1M3 | 2018-05-01 |
| William Cross Antiques & Collectibles Inc. | 410 - 40 Alexander St., Toronto, ON M4Y 1B5 | |
| Vancris Collectibles Inc. | 829 Norwest Rd., Suite 127, Kingston, ON K7P 2N3 | 1991-05-24 |
| Super Set Collectibles Corporation | 133 Shawnee Court Sw, Calgary, ON T2Y 1V8 | 1992-11-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on JLB Collectibles Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.