7540256 CANADA INC. (Corporation# 7540256) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7540256 |
| Business Number | 814184859 |
| Corporation Name | 7540256 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
81 Huyck's Point Road Wellington ON K0K 3L0 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Dissolution Date | 2015-01-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LYN MCGOWAN | 81 HUYCK'S POINT ROAD, WELLINGTON ON K0K 3L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-30 | current | 81 Huyck's Point Road, Wellington, ON K0K 3L0 |
| Name | 2010-04-30 | current | 7540256 CANADA INC. |
| Status | 2015-01-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-09-27 | 2015-01-20 | Active / Actif |
| Status | 2014-09-27 | 2014-09-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-30 | 2014-09-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-01-20 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2014-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 81 HUYCK'S POINT ROAD |
| City | WELLINGTON |
| Province | ON |
| Postal Code | K0K 3L0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12550407 Canada Inc. | 442 Wellington Main Street, Prince Edward, ON K0K 3L0 | 2020-12-07 |
| The Community Store Company Inc. | 319 Main Street, Wellington, ON K0K 3L0 | 2020-07-03 |
| 11732978 Canada Inc. | 96 Huyck's Bay Road, Wellington, ON K0K 3L0 | 2019-11-11 |
| Perry Lavergne Consultant Inc. | 41 Dorchester Drive, Wellington, ON K0K 3L0 | 2019-09-16 |
| 11574221 Canada Inc. | 71 Aletha Drive, Prince Edward, ON K0K 3L0 | 2019-08-16 |
| Kramb Logistics Inc. | 1-133 Main Street, Wellington, ON K0K 3L0 | 2019-02-08 |
| Nepcon Canada Inc. | 58 West Street, Wellington, ON K0K 3L0 | 2018-06-26 |
| Over The Moon Holdings Incorporated | 299 Cold Creek Road, Wellington, ON K0K 3L0 | 2018-02-16 |
| Windsea Governance Inc. | 68 Aletha Drive, Wellington, ON K0K 3L0 | 2017-01-01 |
| C&s Poitras Self-employed Services Inc. | 41 Dorchester Dr, Wellington, ON K0K 3L0 | 2016-09-22 |
| Find all corporations in postal code K0K 3L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LYN MCGOWAN | 81 HUYCK'S POINT ROAD, WELLINGTON ON K0K 3L0, Canada |
| City | WELLINGTON |
| Post Code | K0K 3L0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7540256 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.