CULT CREATIVE INC. (Corporation# 7540221) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7540221 |
| Business Number | 813982667 |
| Corporation Name | CULT CREATIVE INC. |
| Registered Office Address |
10 Navy Wharf, Suite 1601 Toronto ON M5V 3V2 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Dissolution Date | 2017-02-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KRISTA M. ELLIS | 10 NAVY WHARF, SUITE 1601, TORONTO ON M5V 3V2, Canada |
| MARC A. PELLAND | 10 NAVY WHARF, SUITE 1601, TORONTO ON M5V 3V2, Canada |
| TARA M. CAUCHI | 10 NAVY WHARF, SUITE 1601, TORONTO ON M5V 3V2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-30 | current | 10 Navy Wharf, Suite 1601, Toronto, ON M5V 3V2 |
| Name | 2010-04-30 | current | CULT CREATIVE INC. |
| Status | 2017-02-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-09-23 | 2017-02-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-30 | 2016-09-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-02-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-11-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-03-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ditmars Image Inc. | 3003-10 Navy Wharf Crt, Toronto, ON M5V 3V2 | 2020-12-07 |
| Appshipper Media Inc. | Unit 1012, 10 Navy Wharf Court, Toronto, ON M5V 3V2 | 2020-06-16 |
| Jjf Capital Corporation | 10 Navy Wharf Court, Suite 2110, Toronto, ON M5V 3V2 | 2019-09-20 |
| 11354299 Canada Inc. | 3207 - 10 Navy Wharf Court, Toronto, ON M5V 3V2 | 2019-04-12 |
| Deltasix It Consulting Inc. | 1511-10 Navy Wharf Crt, Toronto, ON M5V 3V2 | 2019-01-31 |
| Property Dots Inc. | 10 Navy Wharf Court Suite 2003, Toronto, ON M5V 3V2 | 2019-01-07 |
| 11029592 Canada Inc. | 3202 10 Navy Wharf, Toronto, ON M5V 3V2 | 2018-10-05 |
| Loyal Imports Ltd. | 4103 -10 Navy Wharf Crt, Toronto, ON M5V 3V2 | 2018-07-23 |
| 10679577 Canada Inc. | 10 Navy Wharf Court, #1108, Toronto, ON M5V 3V2 | 2018-03-13 |
| 10324647 Canada Inc. | 3207-10 Navy Wharf Court, Toronto, ON M5V 3V2 | 2017-07-17 |
| Find all corporations in postal code M5V 3V2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KRISTA M. ELLIS | 10 NAVY WHARF, SUITE 1601, TORONTO ON M5V 3V2, Canada |
| MARC A. PELLAND | 10 NAVY WHARF, SUITE 1601, TORONTO ON M5V 3V2, Canada |
| TARA M. CAUCHI | 10 NAVY WHARF, SUITE 1601, TORONTO ON M5V 3V2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 3V2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cult Probiotics Inc. | 1914, Gilford, Montreal, QC H2H 1G7 | 2014-09-17 |
| Cult Mtl Media Inc. | 6905 Rue Champagneur, Suite 2, MontrГ©al, QC H3N 2J6 | 2012-08-03 |
| Puck Cult Inc. | 40 Lola Road, Toronto, ON M5P 1E4 | 2019-03-11 |
| World Beauty Cult Inc. | 2219 Melfort St., Ottawa, ON K1G 1H6 | 2016-08-09 |
| Alpha Cult Films Inc. | 17 Alderway Avenue, Brampton, ON L6Y 2B7 | 2018-12-24 |
| Against Cult Association of Canada | 7530 Lejeunesse, #108, Montreal, QC H2R 2J2 | 2002-01-24 |
| Galerie Cult-art Inc. | 368 Laurier Ouest, Montreal, QC H2V 2K7 | 1981-11-13 |
| Bacchus Cult, Imports&exports Inc. | 4075b Rue Saint-denis, Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 2M7 | 2013-02-20 |
| Administration Creative Avancee Aci Inc. | 1820 Des Artisans, St-louis De Terrebonne, QC J0N 1N0 | 1985-05-21 |
| Creative Box Inc. | 9600 Rue Meilleur, Suite200, Montreal, QC H2N 2E3 | 1989-01-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on CULT CREATIVE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.