7540132 CANADA INC. (Corporation# 7540132) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7540132 |
| Business Number | 813984465 |
| Corporation Name | 7540132 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
51 Wimbledon Way Kanata ON K2K 3J3 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Dissolution Date | 2015-02-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Robert Bennett | 51 Wimbledon Way, Kanata ON K2K 3J3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-30 | current | 51 Wimbledon Way, Kanata, ON K2K 3J3 |
| Name | 2010-04-30 | current | 7540132 CANADA INC. |
| Status | 2015-02-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-09-27 | 2015-02-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-01-04 | 2014-09-27 | Active / Actif |
| Status | 2012-10-02 | 2013-01-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-30 | 2012-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-02-24 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7345381 Canada Inc. | 51 Wimbledon Way, Kanata, ON K2K 3J3 | 2010-03-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12220679 Canada Incorporated | 52 Wimbledon Way, Kanata, ON K2K 3J3 | 2020-07-23 |
| 8508208 Canada Inc. | 43 Wimbledon Way, Ottawa, ON K2K 3J3 | 2013-04-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Robert Bennett | 51 Wimbledon Way, Kanata ON K2K 3J3, Canada |
| City | Kanata |
| Post Code | K2K 3J3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7540132 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.