7540086 CANADA INC. (Corporation# 7540086) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 3, 2010.
| Corporation ID | 7540086 |
| Business Number | 814167458 |
| Corporation Name | 7540086 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4299 Sherbrooke St. West Montreal QC H3Z 1H3 |
| Incorporation Date | 2010-05-03 |
| Dissolution Date | 2013-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Zoe Just | 5160 Mariette Ave, Montreal QC H4V 2G4, Canada |
| Alexander Just | 21432 Concession Road 7, Lancaster ON K0C 1N0, Canada |
| Patrick Gelinas | 2343 Hampton Ave, Montreal QC H4A 2K5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-05-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-05-03 | current | 4299 Sherbrooke St. West, Montreal, QC H3Z 1H3 |
| Name | 2010-05-03 | current | 7540086 CANADA INC. |
| Status | 2013-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-02 | 2013-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-30 | 2012-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-05-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8821445 Canada Inc. | 4922 Sherbrooke Street West, 2nd Floor, Montreal, QC H3Z 1H3 | 2014-03-17 |
| 8548757 Canada Inc. | 2-4916 Sherbrooke St. Ouest, Westmount, QC H3Z 1H3 | 2013-07-25 |
| Groupe Immobilier Joseph Montanaro Inc. | 4918 Rue Sherbrooke Ouest, Westmount, QC H3Z 1H3 | 2010-05-06 |
| 7297777 Canada Inc. | 4930b Sherbrooke West, Westmount, QC H3Z 1H3 | 2009-12-16 |
| 6956556 Canada Inc. | 4932b Sherbrooke Street, West, Westmount, QC H3Z 1H3 | 2008-04-11 |
| 6926894 Canada Inc. | 4922 Sherbrooke West, Westmount, QC H3Z 1H3 | 2008-02-20 |
| Boutique Madame De Pompadour Inc. | 4910 Sherbrooke Street West, Westmount, QC H3Z 1H3 | 2007-12-19 |
| Emprox International Holdings Corporation Ltd. | 4932 Sherbrooke St. West, Suite 201, Montreal, QC H3Z 1H3 | 2001-08-27 |
| Centre Holistique Pour Les Animaux Naturalanimal & Pawtisserie Inc. | 4932b Sherbrooke St. West, Westmount, QC H3Z 1H3 | 2001-05-14 |
| Infradev International Inc. | 4910 Rue Sherbrooke Ouest, Westmount, QC H3Z 1H3 | 1996-11-15 |
| Find all corporations in postal code H3Z 1H3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Zoe Just | 5160 Mariette Ave, Montreal QC H4V 2G4, Canada |
| Alexander Just | 21432 Concession Road 7, Lancaster ON K0C 1N0, Canada |
| Patrick Gelinas | 2343 Hampton Ave, Montreal QC H4A 2K5, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H3Z 1H3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7540086 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.