Gaoith Group Limited (Corporation# 7540078) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7540078 |
| Business Number | 814190856 |
| Corporation Name | Gaoith Group Limited |
| Registered Office Address |
1802 Post Drive Pickering ON L1V 4S8 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Dissolution Date | 2013-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Amanda de Freitas | 1802 Post Drive, Pickering ON L1V 4S8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-30 | current | 1802 Post Drive, Pickering, ON L1V 4S8 |
| Name | 2010-04-30 | current | Gaoith Group Limited |
| Status | 2013-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-02 | 2013-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-30 | 2012-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Corporation De Gestion Stelee | 1817 Post Drive, Pickering, ON L1V 4S8 | 1976-03-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Down Limited | 1790 Finch Ave. Unit 16, Pickering, ON L1V 0A1 | 2008-03-09 |
| On Spot Tire Swap Inc. | 18-1850 Kingston Road, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-09-11 |
| 12174146 Canada Inc. | 39-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-07-04 |
| 10153516 Canada Corp. | 1850 Kingston Rd, Unit 71, Pickering, ON L1V 0A2 | 2017-03-20 |
| Golden Fleece Ram Inc. | 1850 Kingston Rd Unit 12, Pickering, ON L1V 0A2 | 2016-06-17 |
| 7964498 Canada Inc. | 1850 Kingston Road, Unit # 74, Pickering, ON L1V 0A2 | 2011-09-07 |
| V.p Dental Supplies Ltd. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-23 |
| 6754244 Canada Inc. | 20-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-04-15 |
| Livetake Inc. | 1850 Kingston Rd., 56, Pickering, ON L1V 0A2 | 2000-10-19 |
| Sombra Dental Solutions Inc. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Amanda de Freitas | 1802 Post Drive, Pickering ON L1V 4S8, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1V 4S8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Firestorm Group Limited | 5330 Canotek Road, Unit 35b, Ottawa, ON K1J 9C4 | |
| Wsp Canada Group Limited | 100 Commerce Valley Drive West, Thornhill, ON L3T 0A1 | |
| Jonzac Group Limited | 6590 Starnes, Montreal, QC H4B 1E7 | |
| Reservoir Group Canada Limited | 20th Floor, 250 Howe Street, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| Huron Services Group Limited | 181 Bay Street, Suite 4400, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Wood Group E&pf (canada) Limited | 520-3rd Avenue Sw, Suite 1900, Calgary, AB T2P 0R3 | |
| Alumier Group Holdings Limited | 436 Limestone Crescent, Toronto, ON M3J 2S4 | |
| Macleod Group Health Services Pei Limited | 219 Main Street, Suite 305, Antigonish, NS B2G 2C1 | |
| Hyka Group Limited | Suite A4 - Unit 110, 9131 Keele Street, Vaughan, ON L4K 2N1 | 2015-09-27 |
| San Toki Group Limited | 104 Inverdon Road, Etobicoke, ON M9C 4M2 | 2018-11-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Gaoith Group Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.