South Coast Heli Support LTD. (Corporation# 7540043) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7540043 |
| Business Number | 814190658 |
| Corporation Name | South Coast Heli Support LTD. |
| Registered Office Address |
C/o Villani & Company #103 - 7020 Duncan Street Powell River BC V8A 1V9 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Wanda Lynn Rekve | 9888C Malaspina Road, Powell River BC V8A 0G3, Canada |
| Jason Knut Anton Rekve | 9888C Malaspina Road, Powell River BC V8A 0G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-07-19 | current | C/o Villani & Company, #103 - 7020 Duncan Street, Powell River, BC V8A 1V9 |
| Address | 2013-07-19 | current | C/o Villani ; Company, #103 - 7020 Duncan Street, Powell River, BC V8A 1V9 |
| Address | 2010-04-30 | 2013-07-19 | 5917 Mowat Avenue, Powell River, BC V8A 4C4 |
| Name | 2010-04-30 | current | South Coast Heli Support LTD. |
| Status | 2010-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-14 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | c/o Villani & Company |
| City | Powell River |
| Province | BC |
| Postal Code | V8A 1V9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dmk Entertainment Canada Ltd. | #103, 7020 Duncan Street, Powell River, BC V8A 1V9 | 2019-07-24 |
| 8436185 Canada Ltd. | 103 - 7020 Duncan Street, Powell River, BC V8A 1V9 | 2013-02-14 |
| Coursepond Inc. | #103-7020 Duncan Street, Powell River, BC V8A 1V9 | 2009-09-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Need2talk Society | Suite 707 - 66 Songhees Rd., Victoria, BC V8A 0A2 | 2020-04-20 |
| Steamboat Business Resources Inc. | 3865 Orca Place, Powell River, BC V8A 0A7 | 2015-11-30 |
| Twisted Arc Design Inc. | 3865 Orca Place, Powell River, BC V8A 0A7 | 2016-04-23 |
| Canadian Fine Firearms and Supplies Inc. | 7400 Gabriola Crescent, Powell River, BC V8A 0A9 | 2020-01-29 |
| 10680427 Canada Ltd. | 3311 Atrevida Road, Powell River, BC V8A 0E1 | 2018-03-13 |
| Okeover Harbour Authority | 10100 Malaspina Road, Powell River, BC V8A 0G3 | 2000-01-25 |
| Sober Sports | 2174 Fleury Road, Powell River, BC V8A 0H8 | 2014-05-28 |
| Lightning Strikes Developments Inc. | 9368 Gela Rd, Powell River, BC V8A 0H9 | 2020-07-18 |
| Saltery Bay Harbour Authority | 15098 Hwy 101, Powell River, BC V8A 0N2 | 2006-07-19 |
| Pure Sativa International, Inc. | 11732 British Columbia 101, Powell River, BC V8A 0N4 | 2018-09-20 |
| Find all corporations in postal code V8A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Wanda Lynn Rekve | 9888C Malaspina Road, Powell River BC V8A 0G3, Canada |
| Jason Knut Anton Rekve | 9888C Malaspina Road, Powell River BC V8A 0G3, Canada |
| City | Powell River |
| Post Code | V8A 1V9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Panterra Heli Support Ltd. | 4750 Christie Drive, Beamsville, ON L0R 1B4 | 1996-11-08 |
| Heli Pacific Repair Overhaul Support Inc. | 360 Main Street, Suite 2500, Winnipeg, MB R3C 4H6 | 1999-04-07 |
| Mirabel Heli Support Inc. | 12820 Chemin BГ©langer # 600, Bureau 600, Mirabel, QC J7J 2N8 | 2009-06-12 |
| BÉnÉfices Coast To Coast Inc. | 24 Sunny Acres, Baie D'urfe, QC H9X 3B6 | 2001-04-19 |
| Heli-max Limitee | 3650 Boulevard De L'aeroport, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1976-08-06 |
| Heli-north Ltd. | St-michel Des Saints, Lac Kaiagamac, QC J0K 3B0 | 1979-01-08 |
| Location Grm Heli Inc. | #303-1110 Lavigne Blvd., Timmins, ON P4N 8N5 | 1996-10-09 |
| Coast To Coast (canada) Automotive Sales Group Ltd. | 8170 Montview Road, Suite 204, Montreal, QC | 1977-08-25 |
| Heli-optic Inc. | 256 Rue Bourget, Legardeur, QC J5Z 4L1 | 1984-02-24 |
| Heli-jet Aviation Services Inc. | 9625 Ryan Avenue, Dorval, QC H9P 1A2 | 2015-03-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on South Coast Heli Support LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.