LA MULE INC. (Corporation# 753998) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 22, 1978.
| Corporation ID | 753998 |
| Business Number | 102957115 |
| Corporation Name | LA MULE INC. |
| Registered Office Address |
61, Boul. Daniel-johnson Laval QC H7V 2C4 |
| Incorporation Date | 1978-09-22 |
| Dissolution Date | 2013-04-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-PIERRE FORGET | 61 BOUL DANIEL-JOHNSON, LAVAL QC H7V 2C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-09-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-09-21 | 1978-09-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-03-16 | current | 61, Boul. Daniel-johnson, Laval, QC H7V 2C4 |
| Address | 2008-12-16 | 2012-03-16 | 2840 Rue De Salaberry, Montreal, QC H3M 1L3 |
| Address | 2001-08-31 | 2008-12-16 | 2878 Rue De Salaberry, Montreal, QC H3M 1L3 |
| Address | 1978-09-22 | 2001-08-31 | Centre D'achat Salaberry, Montreal, QC |
| Name | 1978-09-22 | current | LA MULE INC. |
| Status | 2013-04-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-02-17 | 2013-04-29 | Active / Actif |
| Status | 1997-01-01 | 1999-02-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-29 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1978-09-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-09-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-12-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-12-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 154355 Canada Inc. | 601-3045 Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1987-02-17 |
| Marie Art DÉco Inc. | 1202-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1983-01-25 |
| Les Placements Gelinotte Inc. | 804-3045 Boul. Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1981-12-17 |
| Gestion Jovie Inc. | 3045 Boul. Notre Dame, App. 903, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-11-10 |
| Centre Le Triangle Rouge Inc. | 3045 Boul. Notre-dame, #1708, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-03-13 |
| Investissements Goulam Ltee | 806-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1978-02-13 |
| J.c. Laverdure Limited | 307 3045, Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1969-04-22 |
| Groupe Immobilier Myre Inc. | 502-3045, Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | |
| Les Logiciels Avilo Inc. | 2905, Place Louis-r.-renaud, Bureau 501, Laval, QC H7V 0A3 | 2012-09-07 |
| 6477526 Canada Inc. | 2805, Place Louis-r.-renaud, Laval, QC H7V 0A3 | 2005-11-14 |
| Find all corporations in postal code H7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-PIERRE FORGET | 61 BOUL DANIEL-JOHNSON, LAVAL QC H7V 2C4, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7V 2C4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La TГЉte De Mule Inc. | 305, Rue Des Morilles, Bromont, QC J2L 0C3 | 2019-10-04 |
| Mule Coffee Ltd. | 338 Hillis Rd, Selwyn, ON K9J 6X4 | 2018-12-28 |
| Mule Bleu Transport Ltd. | 17, De Lanoraye, St Jean, QC J2X 5P1 | 2007-05-11 |
| Ladder Mule Inc. | 10 Prentice Lane, Dartmouth, NS B2Y 3X1 | 2019-11-19 |
| Orlando Mule Le Roi Du Sous-marin Ltee | 475 Boul. Mortagne, Boucherville, QC J4B 1B7 | 1980-08-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA MULE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.