FURQAN HOLDINGS INC. (Corporation# 7539908) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7539908 |
| Business Number | 813014057 |
| Corporation Name | FURQAN HOLDINGS INC. |
| Registered Office Address |
3087 Winston Churchill Blvd Unit 1 Mississauga ON L5L 2V8 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Haroon Muhammad | 898 White Clover Way, Mississauga ON L5V 1C7, Canada |
| Furqan Muhammad | 898 White Clover Way, Mississauga ON L5V 1C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-23 | current | 3087 Winston Churchill Blvd, Unit 1, Mississauga, ON L5L 2V8 |
| Address | 2014-06-29 | 2019-10-23 | 4769 Doug Wright Dr, Burlington, ON L7M 0K2 |
| Address | 2010-04-30 | 2014-06-29 | 90-5223 Fairford Cr., Mississauga, ON L5V 2A1 |
| Name | 2010-04-30 | current | FURQAN HOLDINGS INC. |
| Status | 2010-05-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-08 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-07-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-03-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3087 Winston Churchill Blvd |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5L 2V8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hassan M Food Inc. | 3087 Winston Churchill Blvd, Unit 2, Missisauga, ON L5L 2V8 | 2014-10-20 |
| Burrito Bae Inc. | 3087 Winston Churchill Blvd, Unit 2, Missisauga, ON L5L 2V8 | 2016-12-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Deha Medical Inc. | 3015 Winston Churchill Boulevard, Unit: 101-b, Mississauga, ON L5L 2V8 | 2020-05-06 |
| 7064829 Canada Inc. | 3015 Winston Churchill Blvd., Unit 3, Mississauga, ON L5L 2V8 | 2008-10-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Renovo Mobile Inc. | Unit 1-4190 Sladeview Cresent, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2020-09-24 |
| Nature's Artifacts Inc. | 3-4170 Sladeview Crescent, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2017-05-19 |
| My Canadian Home Realty Inc. | 4170 Sladeview Cres, Unit # #, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2009-05-21 |
| 6247164 Canada Inc. | Suite 3, 4170 Sladeview Crescent, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2004-06-11 |
| Medela Canada Inc. | 4160 Sladeview Crescent, Unit #8, Misssissauga, ON L5L 0A1 | 1999-02-19 |
| 11011308 Canada Inc. | 4160 Sladeview Crescent, Unit 1, Mississauga, ON L5L 0A1 | 2018-09-25 |
| Les Industries Strongbar Industries Inc. | 3400 Ridgeway Drive, Unit 3, Mississauga, ON L5L 0A2 | |
| Pall (canada) Limited | 3450 Ridgeway Drive, Unit #6, Mississauga, ON L5L 0A2 | |
| Rad-med Inc. | 13-3715 Laird Road, Mississauga, ON L5L 0A3 | 2016-08-19 |
| Geninfo Solutions Inc. | 3715 Laird Rd, Unit 11, Mississauga, ON L5L 0A3 | 2008-07-16 |
| Find all corporations in postal code L5L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Haroon Muhammad | 898 White Clover Way, Mississauga ON L5V 1C7, Canada |
| Furqan Muhammad | 898 White Clover Way, Mississauga ON L5V 1C7, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5L 2V8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pdg Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 3G4 | |
| Les Holdings Zip Ltee | 80 Place Victoria, Suite 4100, Montreal, QC H4Z 1H9 | 1978-04-25 |
| Wgm Holdings Ltee | 1000 De La Gauchetiere West, Suite 900, Montreal, QC H3B 4W5 | 1968-09-18 |
| P.d.m. Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 3G4 | |
| La Societe F.s. & P Holdings Ltee | 3460 Redpath Avenue, Apt. 208, Montreal, QC H3G 2G3 | 1976-12-17 |
| Sf Holdings Inc. | 1800-510 West Georgia Street, British Columbia, BC V6B 0M3 | |
| Mojot Holdings Inc. | 7 Gadwall Place, Mount Pearl, NL A1N 5J8 | |
| Holdings S.j.f. Ltee | Commerce Court West, Suite 5300, Toronto, ON M5L 1B9 | 1966-02-07 |
| R D & D Holdings Ltd. | 1500 Royal Centre, 1055 West Georgia Street, P.o. Box 11117, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| Cp K2 Holdings Inc. | Suite 1200, 10423-101 Street Nw, Edmonton, AB T5H 0E9 |
Please comment or provide details below to improve the information on FURQAN HOLDINGS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.