G.A.I.A (Groupe d'analyse et d'interprГ©tation archГ©ologiques) Inc. (Corporation# 7539894) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7539894 |
| Business Number | 813983665 |
| Corporation Name | G.A.I.A (Groupe d'analyse et d'interprГ©tation archГ©ologiques) Inc. |
| Registered Office Address |
109 Rue Louis-ix Quebec QC G2B 1K4 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Julie-Anne Bouchard-Perron | 52, rue St-Ferdinand, Lévis QC G6V 6B7, Canada |
| Maryse Cloutier Gélinas | 255, avenue Daulac, Québec QC G1K 6J5, Canada |
| Marie-Michelle Dionne | 109, rue Saint-Louis IX, Québec QC G2B 1K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-10-21 | current | 109 Rue Louis-ix, Quebec, QC G2B 1K4 |
| Address | 2010-04-30 | 2013-10-21 | 52, Rue St-ferdinand, LГ©vis, QC G6V 6B7 |
| Name | 2010-04-30 | current | G.A.I.A (Groupe d'analyse et d'interprГ©tation archГ©ologiques) Inc. |
| Status | 2013-11-26 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2013-11-04 | 2013-11-26 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2010-04-30 | 2013-11-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-11-26 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Quebec / QuГ©bec |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-09-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-06-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gt Xpansion Inc. | 109, Rue Louis-ix, QuÉbec, QC G2B 1K4 | 2015-06-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7308256 Canada Inc. | 9435 Patrimoine-mondial, Quebec, QC G2B 0A3 | 2010-01-07 |
| 9863303 Canada Inc. | 9555 Av. Du Patrimoine-mondial, QuГ©bec, QC G2B 0A4 | 2016-08-09 |
| Services Linguistiques AndrГ©e Proulx Inc. | 9550 Av. Du Patrimoine-mondial, Quebec, QC G2B 0A8 | 2001-08-24 |
| Julie Guillemette ObstÉtricienne-gynÉcologue Inc. | 2640 Rue De Compostelle, Quebec, QC G2B 0C5 | 2009-12-18 |
| Wayfmobile Inc. | 2685, Rue De Prague, QuГ©bec, QC G2B 0C8 | 2018-07-10 |
| 9186514 Canada Inc. | 2695 Ave De Varsovie, Quebec, QC G2B 0E1 | 2015-02-12 |
| Canada Aquaculture Marine Inc. | 9205 Rue De Morelia, QuГ©bec, QC G2B 0E7 | 2016-02-12 |
| Quantenix Inc. | 9435 Rue De VГ©rone, QuГ©bec, QC G2B 0G3 | 2020-02-20 |
| Asweshare Inc. | 9400 Rue De VГ©rone, Bur 4401, QuГ©bec, QC G2B 0G3 | 2018-08-14 |
| 7827083 Canada Inc. | 2560 Rue De Trinidad, QuГ©bec, QC G2B 0H4 | 2011-04-05 |
| Find all corporations in postal code G2B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Julie-Anne Bouchard-Perron | 52, rue St-Ferdinand, Lévis QC G6V 6B7, Canada |
| Maryse Cloutier Gélinas | 255, avenue Daulac, Québec QC G1K 6J5, Canada |
| Marie-Michelle Dionne | 109, rue Saint-Louis IX, Québec QC G2B 1K4, Canada |
| City | QUEBEC |
| Post Code | G2B 1K4 |
Please comment or provide details below to improve the information on G.A.I.A (Groupe d'analyse et d'interprГ©tation archГ©ologiques) Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.