7539746 Canada Inc. (Corporation# 7539746) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2010.
| Corporation ID | 7539746 |
| Business Number | 814195459 |
| Corporation Name | 7539746 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
401 - 2053 Ave Jeanne D'arc Montreal QC H1W 3Z4 |
| Incorporation Date | 2010-04-30 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Michel Martin | 586, avenue Birch, Saint-Lambert QC J4P 2N1, Canada |
| Jean-François Richard | 7061, avenue du Bois-de-Coulonge, Montréal QC H1K 4A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-06 | current | 401 - 2053 Ave Jeanne D'arc, Montreal, QC H1W 3Z4 |
| Address | 2010-04-30 | 2015-05-06 | 1751 Richarson, Suite 6101, MontrГ©al, QC H3K 1G6 |
| Name | 2010-04-30 | current | 7539746 Canada Inc. |
| Status | 2017-05-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2010-04-30 | 2017-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-03-21 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2010-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-04-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10155322 Canada Inc. | 2053 Avenue Jeanne D'arc, Suite 401, MontrГ©al, QC H1W 3Z4 | 2017-03-21 |
| Terminotix Inc. | 2053 Ave Jeanne D'arc, Suite 401, MontrГ©al, QC H1W 3Z4 | 1996-02-23 |
| Cli-gno-com Inc. | 2065 Avenue Jeanne D'arc, Montreal, QC H1W 3Z4 | 1982-10-08 |
| Terminotix Inc. | 2053, Avenue Jeanne-d'arc, Bureau 401, MontrГ©al, QC H1W 3Z4 | |
| Infograffiti Inc. | 2053 Ave Jeanne D'arc, Bureau 401, MontrÉal, QC H1W 3Z4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12192217 Canada Inc. | 2175 Avenue Charlemagne, 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2020-07-12 |
| 8994919 Canada Inc. | 2165 Avenue Charlemagne App 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2014-08-21 |
| 11420941 Canada Inc. | 534-3100 Rachel Est, MontrГ©al, QC H1W 0B5 | 2019-05-21 |
| Investissements Mishpacha-dabit Inc. | Ph16-3043 Rue Sherbrooke Est, MontrГ©al, QC H1W 0B9 | 2010-10-22 |
| District Hochelaga Investments Inc. | 3730 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al, QC H1W 0C1 | 2017-11-15 |
| 8404275 Canada Inc. | 3196 Rue Rachel E, Montreal, QC H1W 1A2 | 2013-01-12 |
| SociГ©tГ© D'habitations Communautaires Logique Inc. | 3210 Rue Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A4 | 1981-05-19 |
| Urban Lumberjack Beard Oil Inc. | 315-3500 Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A6 | 2016-01-06 |
| JosÉe Desrochers International (vancouver) Inc. | 3500 East Rachel St., Montreal, QC H1W 1A6 | 1999-10-25 |
| Les Productions De La TГЄte Chercheuse Inc. | 3550 Rachel Est, Suite 102, Montreal, QC H1W 1A7 | |
| Find all corporations in postal code H1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Michel Martin | 586, avenue Birch, Saint-Lambert QC J4P 2N1, Canada |
| Jean-François Richard | 7061, avenue du Bois-de-Coulonge, Montréal QC H1K 4A2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1W 3Z4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7539746 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.