TELSTAT ELECTRONICS INC. (Corporation# 753963) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 22, 1978.
| Corporation ID | 753963 |
| Business Number | 122325517 |
| Corporation Name | TELSTAT ELECTRONICS INC. |
| Registered Office Address |
1230 Sherwin Rd Winnipeg MB R3H 0V3 |
| Incorporation Date | 1978-09-22 |
| Dissolution Date | 2000-03-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALBERT C. OLIVER | 341 MORAY ST, WINNIPEG MB R3J 3A6, Canada |
| CHRIS BOYLE | 57 SOROKIN ST, WINNIPEG MB R2P 1R2, Canada |
| BEV BOYLE | 57 SOROKIN ST, WINNIPEG MB R2P 1R2, Canada |
| WILLIAM H. LOEWEN | 124 ST-PIERRE ST, WINNIPEG MB R3V 1J8, Canada |
| HOWARD W. LOEWEN | 124 ST-PIERRE ST, WINNIPEG MB R3V 1J8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-09-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-09-21 | 1978-09-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-09-22 | current | 1230 Sherwin Rd, Winnipeg, MB R3H 0V3 |
| Name | 1988-06-27 | current | TELSTAT ELECTRONICS INC. |
| Name | 1978-09-22 | 1988-06-27 | GOWER FURNITURE LTD. |
| Status | 2000-03-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-01-01 | 2000-03-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-09-22 | 1997-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 1978-09-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1994-01-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dental Office Managers Association of Canada | 4-1761 Wellington Avenue, Winnipeg, MB R3H 0G1 | 2015-01-15 |
| 7930143 Canada Inc. | Unit 42, 820 Berry, Winnipeg, MB R3H 0G4 | 2011-07-28 |
| Vassar Transport Inc. | 1821 Wellington Ave, Suite 120, Winnipeg, MB R3H 0G4 | 2003-11-17 |
| Wr World Resort Group Inc. | Suite 120 - 1821 Wellington Ave, Winnipeg, MB R3H 0G4 | 2003-06-12 |
| 6875025 Canada Inc. | 1655 Dublin Ave., Winnipeg, MB R3H 0G9 | 2007-11-16 |
| Emb Canada Limited | 961 Powell Avenue, Winnipeg, MB R3H 0H4 | 2004-04-02 |
| The Canadian Virtual College Consortium | 2055 Notre Dame Ave., Cm30, Winnipeg, MB R3H 0J9 | 2004-08-26 |
| Sws Detention Group, Inc. | 1-2120 Notre Dame Ave., Winnipeg, MB R3H 0K1 | |
| 9734333 Canada Inc. | 2190 Notre Dame Avenue, Winnipeg, MB R3H 0K2 | 2016-08-30 |
| Bkmv Industrial Corp. | 5-2166 Notre Dame Ave, Winnipeg, MB R3H 0K2 | 2000-05-01 |
| Find all corporations in postal code R3H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALBERT C. OLIVER | 341 MORAY ST, WINNIPEG MB R3J 3A6, Canada |
| CHRIS BOYLE | 57 SOROKIN ST, WINNIPEG MB R2P 1R2, Canada |
| BEV BOYLE | 57 SOROKIN ST, WINNIPEG MB R2P 1R2, Canada |
| WILLIAM H. LOEWEN | 124 ST-PIERRE ST, WINNIPEG MB R3V 1J8, Canada |
| HOWARD W. LOEWEN | 124 ST-PIERRE ST, WINNIPEG MB R3V 1J8, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R3H0V3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ncc Electronics Ltd. | 7800 Twin Oaks Drive, Windsor, ON N8N 5B6 | |
| Les Electronics Camtron Enternational Ltee | 160 Graveline Street, St-laurent, QC H4T 1R7 | 1977-10-04 |
| Sc Electronics & Iot Inc. | 50 Hunter Ln, Charlottetown, PE C1A 9R5 | |
| Kameco Electronics Ltee. | 1080 Port Royal St West, Montreal 355, QC | 1963-08-29 |
| Penryn Electronics Limitee | 4978 Groswenor Ave, Montreal, QC | 1975-07-08 |
| Ultra Electronics Tactical Communication Systems Inc. | 600 Dr. Frederik Philips Boulevard, Ville Saint-laurent, QC H4M 2S9 | 2001-03-15 |
| Ultra Electronics Forensic Technology Inc. | 5757 Cavendish Blvd., Suite 200, CГґte St-luc, QC H4W 2W8 | |
| Electronics Jameco Inc. | 1561, Rue Du Burgundy, St-lazare, QC J7T 2C1 | 1984-07-12 |
| Palleon Electronics Canada Ltee. | 1615 Joyce Street, P.o.box 639, Cornwall, QC K6H 5T3 | 1974-03-04 |
| Wavecom Electronics (2003) Inc. | 150 Cardinal Place, Saskatoon, SK S7L 6H7 |
Please comment or provide details below to improve the information on TELSTAT ELECTRONICS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.