SAMARWEN HOLDINGS INC. (Corporation# 7539363) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2010.
| Corporation ID | 7539363 |
| Business Number | 814201455 |
| Corporation Name |
SAMARWEN HOLDINGS INC. INVESTISSEMENTS SAMARWEN INC. |
| Registered Office Address |
4555 Bonavista Avenue, # 217 Montreal QC H3W 2C7 |
| Incorporation Date | 2010-04-29 |
| Dissolution Date | 2014-02-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mark Diamond | 4555 Bonavista Avenue, # 217, Montreal QC H3W 2C7, Canada |
| Gary Greisman | 7777 Decarie # 600, Montreal QC H4P 2H2, Canada |
| Wendy Wiseman | 4555 Bonavista Avenue, # 217, Montreal QC H3W 2C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-29 | current | 4555 Bonavista Avenue, # 217, Montreal, QC H3W 2C7 |
| Name | 2010-04-29 | current | SAMARWEN HOLDINGS INC. |
| Name | 2010-04-29 | current | INVESTISSEMENTS SAMARWEN INC. |
| Status | 2014-02-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-09-13 | 2014-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-30 | 2013-09-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11462385 Canada Inc. | 4555 Avenue Bonavista, App. 412, MontrГ©al, QC H3W 2C7 | 2019-06-13 |
| Ruiz Fabrications AÉrospatiales Inc. | 510-4555, Avenue Bonavista, Montréal, QC H3W 2C7 | 2016-07-19 |
| Ferst Energy Saving and Environmental Protection Ltd. | 617-4555 Bonavista, Montreal, QC H3W 2C7 | 2014-04-22 |
| Blackstone Anti Pathogen Systems Inc. | 4555 Bonavista Avenue #701, Montreal, QC H3W 2C7 | 2012-12-14 |
| 4528395 Canada Inc. | 4555 Av. Bonavista, Apt. 701, Montreal, QC H3W 2C7 | 2009-09-01 |
| Isylu Investment Corporation | 916-4555 Bonavista Avenue, MontrГ©al, QC H3W 2C7 | 2009-06-02 |
| Red Flags Daily Inc. | 4555 Bona Vista Avenue, Suite 217, Montreal, QC H3W 2C7 | 2005-11-17 |
| 3445887 Canada Inc. | 4555 Bonavista Avenue, Apt 315, Westmount, QC H3W 2C7 | 1998-01-27 |
| 3111164 Canada Inc. | 609-4555 Avenue Bonavista, MontrГ©al, QC H3W 2C7 | 1995-01-25 |
| Les Services Dentaires Voslo Inc. | 4555 Bonavista, #517, Montreal, QC H3W 2C7 | 1979-08-27 |
| Find all corporations in postal code H3W 2C7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mark Diamond | 4555 Bonavista Avenue, # 217, Montreal QC H3W 2C7, Canada |
| Gary Greisman | 7777 Decarie # 600, Montreal QC H4P 2H2, Canada |
| Wendy Wiseman | 4555 Bonavista Avenue, # 217, Montreal QC H3W 2C7, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H3W 2C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Holdings & Investissements Miller Ltee | C.p. 160, Knowlton, QC J0E 1V0 | 1955-07-12 |
| Avi-el Holdings Inc. | 22, Northcote, Hampstead, QC H3X 1P8 | 2010-03-17 |
| Les Investissements J.o.s.t. Inc. | 5500 Macdonald, Apt.605, Cote St.luc, QC H3X 2W5 | 1980-03-12 |
| Investissements Laroche-boisvert Holdings Inc. | 568 Tourelle, Orleans, ON K4A 3H6 | 2004-10-28 |
| 9x9 Holdings Inc. | 2921 Alphonse-de-lamartine, Laval, QC H7P 6B7 | 2018-01-11 |
| Les Investissements Robmin Holdings Inc. | 2135 De La Montagne, Montreal, QC H3G 1Z8 | 1987-06-16 |
| Investissements M.h.g. Ltee | 36 Summit Circle, Westmount, QC H3Y 1B3 | 1975-11-26 |
| Jv Silver Holdings Inc. | 400 Rue SauvГ© Ouest, MontrГ©al, QC H3L 1Z8 | 2019-11-25 |
| Les Investissements Six Vingt-cinq Inc. | 855 2nd Street S.w., Suite 1800, Calgary, AB T2P 4Z5 | 1996-09-23 |
| Les Investissements & Gestion Reu-dom Inc. | 7731 Louis Quilico, Suite 310, St-leonard, QC H1S 3E6 | 1987-02-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on SAMARWEN HOLDINGS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.