Viral Age Technologies INC. (Corporation# 7539185) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2010.
| Corporation ID | 7539185 |
| Business Number | 814422853 |
| Corporation Name | Viral Age Technologies INC. |
| Registered Office Address |
77, Reid St. Trenton ON K8V 5V8 |
| Incorporation Date | 2010-04-29 |
| Dissolution Date | 2016-02-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Joesph Ward | 431 Terra Nova Rd, Catalone NS B1C 2H2, Canada |
| Robert Thomas Kennedy | 77, REID ST., Trenton ON K8V 5V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-02-23 | current | 77, Reid St., Trenton, ON K8V 5V8 |
| Address | 2010-04-29 | 2011-02-23 | 40 Laird Dr, Trenton, ON K8V 1A7 |
| Name | 2010-04-29 | current | Viral Age Technologies INC. |
| Status | 2016-02-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-01 | 2016-02-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-29 | 2015-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-02-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-01-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-12-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11385577 Canada Corp. | 113 Parkview Heights, Trenton, ON K8V 0A2 | 2019-05-01 |
| Bakuautoparts Limited | 83 Downs Road, Quinte West, ON K8V 0A9 | 2019-11-17 |
| Trom Global Aerospace Total Solutions Incorporated | 105 Aspen Drive, Trenton, ON K8V 0E2 | 2016-08-01 |
| Trevtan Group Inc. | 24 Liberty Crescent, Trenton, ON K8V 0G2 | 2002-05-10 |
| 12554755 Canada Limited | 18b Breadner Blvd, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-12-08 |
| 12378876 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Meshtek Canada Corporation | 14 Breadner, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-04-22 |
| 12378949 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Stoneart Distributors Worldwide Ltd. | 126-207 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-09-12 |
| Crime Prevention Centre for Migration, Refugees and Settlement | 209 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-03-12 |
| Find all corporations in postal code K8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Joesph Ward | 431 Terra Nova Rd, Catalone NS B1C 2H2, Canada |
| Robert Thomas Kennedy | 77, REID ST., Trenton ON K8V 5V8, Canada |
| City | Trenton |
| Post Code | K8V 5V8 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Trenton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Viral Defender Xl Ltd. | 8205 MontrÉal - Toronto, Suite 223, Montreal, QC H4X 1N1 | 2006-06-08 |
| Viral Labs Inc. | 620 Salzburg Dr., Waterloo, ON N2V 2L5 | 2016-10-27 |
| Viral Assets Inc. | 6206-14 York St, Toronto, ON M5J 0B1 | 2016-11-21 |
| Avant Viral Inc. | 244 Holton Avenue S, Hamilton, ON L8M 2L7 | 2012-08-20 |
| The Center for Viral Marketing Inc. | 242 Rue De Honfleur, Gatineau, QC J9H 6R7 | 2010-07-09 |
| Viral Assistant Start Up Inc. | 300-330 St. Mary Ave, Winnipeg, MB R3C 3Z5 | 2020-07-06 |
| Hot Viral Products Inc. | 622 Bayfield Street, Pickering, ON L1V 3W5 | 2020-05-30 |
| Gone Viral Tv Inc. | 57 Princess Anne Crescent, Etobicoke, ON M9A 2P3 | 2011-04-07 |
| Viral Push Media Inc. | 288, Grayling Drive, Oakville, ON L6L 6X4 | 2019-03-05 |
| Viral Me Canada Inc. | 222 Bay Street, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1E7 | 2020-04-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Viral Age Technologies INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.