IVY Data Corp. (Corporation# 7538952) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2010.
| Corporation ID | 7538952 |
| Business Number | 809380868 |
| Corporation Name | IVY Data Corp. |
| Registered Office Address |
3416 Balsam Grove Regina SK S4V 2S4 |
| Incorporation Date | 2010-06-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shaun Aaron Iversen | 3416 Balsam Grove, Regina SK S4V 2S4, Canada |
| Michael Armstrong | 319 Emerald Court, Saskatoon SK S7J 4A5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-06-01 | current | 3416 Balsam Grove, Regina, SK S4V 2S4 |
| Name | 2010-06-01 | current | IVY Data Corp. |
| Status | 2010-04-29 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Genustech Management Systems Inc. | 138 Mayfield Rd, Regina, SK S4V 0B6 | 1985-08-02 |
| 10422193 Canada Inc. | 82 University Park Drive, Regina, SK S4V 0E4 | 2017-09-26 |
| Jiang Bros Incorporated | 14 Windfield Road, Regina, SK S4V 0E7 | 2019-10-10 |
| Canada York Zest Project Ltd. | 63 Houston Rd., Regina, SK S4V 0G3 | 2013-01-01 |
| Sta Foods Canada Inc. | 134 Michener Dr., Regina, SK S4V 0G8 | 2017-06-29 |
| Global Co-operative Development Group Inc. | 71 Metcalfe Rd., ., Regina, SK S4V 0H6 | 2011-08-22 |
| 3792935 Canada Ltd. | 46 Metcalfe Road, Regina, SK S4V 0H8 | 2000-07-28 |
| 10052051 Canada Inc. | 279 Michener Dr, Regina, SK S4V 0J1 | 2017-02-01 |
| Rohatensky Consulting Ltd. | 87 Noonan Road, Regina, SK S4V 0J5 | 2012-12-03 |
| One World Forward Limited | 123 Noonan Road, Regina`, SK S4V 0J5 | 2006-04-17 |
| Find all corporations in postal code S4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shaun Aaron Iversen | 3416 Balsam Grove, Regina SK S4V 2S4, Canada |
| Michael Armstrong | 319 Emerald Court, Saskatoon SK S7J 4A5, Canada |
| City | Regina |
| Post Code | S4V 2S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A.r.x. Data Systems Corp. | 7003 15e Avenue, Montreal, QC | 1981-02-26 |
| Community Data Canada Corp. | 430 Parkdale Avenue, Ottawa, ON K1Y 1H1 | 2013-03-12 |
| Informatique Brell Corp. | 2105 De La Montagne, Suite 300, Montreal, QC H3G 1Z8 | 1977-10-28 |
| Stainless Data Corp. | 813-30 Hanson Rd, Mississauga, ON L5B 3A7 | 2006-02-27 |
| Flexware Data Corp. | 24 Mt Douglas Pt S.e., Calgary, AB T2Z 3J6 | |
| Yoyodyne Data Corp. | 17 Provence, Ile Perrot, QC J7V 8C7 | 2007-01-02 |
| E-new Data Corp. | 2 River Road, Waswanipi, QC J0Y 3C0 | 2018-07-05 |
| European Data Management Corp. | Box 67, 51 - 3rd Street, N.e., Salmon Arm, BC V1E 4N2 | 2008-06-06 |
| European Data Technologies Corp. | Box 67, 51 - 3rd Street, N.e., Salmon Arm, BC V1E 4N2 | 2006-01-20 |
| Web Data Solutions Corp. | 163 Morningmist Street, Brampton, ON L6R 2B6 | 2017-04-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on IVY Data Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.