Nightshade Gaming Corp. (Corporation# 7538618) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2010.
| Corporation ID | 7538618 |
| Business Number | 814425260 |
| Corporation Name | Nightshade Gaming Corp. |
| Registered Office Address |
108 Reynolds Drive Brockville ON K6V 1X1 |
| Incorporation Date | 2010-04-28 |
| Dissolution Date | 2016-02-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Robert Carr | 108 Reynolds Drive, Brockville ON K6V 1X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-28 | current | 108 Reynolds Drive, Brockville, ON K6V 1X1 |
| Name | 2010-04-28 | current | Nightshade Gaming Corp. |
| Status | 2016-02-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-01 | 2016-02-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-28 | 2015-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-02-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-04-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 108 Reynolds Drive |
| City | Brockville |
| Province | ON |
| Postal Code | K6V 1X1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Tactical Command Paintball Incorporated | 108 Reynolds Drive, Brockville, ON K6V 1X1 | 2009-10-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ehsc Electrical,health Safety Consultancy Incorporated | 1026 Fitzsimmons Dr., Brockville, ON K6V 0A1 | 2009-12-22 |
| 7041390 Canada Inc. | 1047 Fitzsimmons Drive, Brockville, ON K6V 0A1 | 2008-09-09 |
| Zserty Inc. | 1421 Flanders Road, Brockville, ON K6V 0A3 | 2016-01-09 |
| 4514874 Canada Inc. | 15 Saint Andrew Street, Unit 2103, Brockville, ON K6V 0B8 | 2009-04-06 |
| Aquatarium | 6 Broad St, Brockville, ON K6V 0C4 | 2014-03-20 |
| Jessence Inc. | 202-1109 Millwood Avenue, Brockville, ON K6V 0C7 | 2018-04-26 |
| Special Separations Applications Inc. | 55 Water Street East, Suite 906, Brockville, ON K6V 1A3 | 2006-01-27 |
| J.f. Frank Associates Ltd. | 901-55 Water St. E., Brockville, ON K6V 1A3 | 1978-12-20 |
| Michero Inc. | 55 Water Street East, Suite 906, Brockville, ON K6V 1A3 | 2005-02-11 |
| 10630314 Canada Inc. | 51 King St E Suite 207, Brockville, ON K6V 1A8 | 2018-02-13 |
| Find all corporations in postal code K6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Robert Carr | 108 Reynolds Drive, Brockville ON K6V 1X1, Canada |
| City | Brockville |
| Post Code | K6V 1X1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Presses Nightshade Inc. | 82a Square Sir-georges-Г‰tienne-cartier, Montreal, QC H4C 2Z9 | |
| 7286392 Canada Corp. | 3914 Nightshade Lane, Mississauga, ON L5N 7J4 | 2009-11-26 |
| In-depth Business Solution Experts Corp. | 3914 Nightshade Lane, Mississauga, ON L5N 7J4 | 2006-08-10 |
| Allstar Gaming League Corp. | 630 8th Ave Sw, #600, Calgary, AB T2P 1G6 | 2016-06-27 |
| Spectre Fleet Gaming Corp. | 225 First Avenue Nw, Airdrie, AB T4B 2M8 | 2015-11-09 |
| Organized Gaming Corp. | 761 Bay Street, #1404, Toronto, ON M5G 2R2 | 2018-01-22 |
| Peon Gaming Corp. | 407-77 Avenue Road, Toronto, ON M5R 2G7 | 2016-03-10 |
| All Thumbs Gaming Corp. | 4-42 Cumberland Street, Barrie, ON L4N 2P6 | 2018-05-30 |
| Event Gaming Corp. | 48 Heath Street East, Toronto, ON M4T 1S3 | 2004-07-09 |
| Campeao Lotto and Gaming Corp. | 1700, 421 - 7th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 4K9 | 2013-03-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on Nightshade Gaming Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.