7538405 Canada Inc. (Corporation# 7538405) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2010.
| Corporation ID | 7538405 |
| Business Number | 814642450 |
| Corporation Name | 7538405 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
665 Millway Ave Vaughan ON L4K 3T8 |
| Incorporation Date | 2010-04-28 |
| Dissolution Date | 2017-02-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SIMRANJEET SASAN | 665 MILLWAY LANE, VAUGHAN ON L4K 3T8, Canada |
| BRINDER MAKER | 665 MILLWAY LANE, VAUGHAN ON L4K 3T8, Canada |
| RAMANDEEP GILL | 665 MILLWAY AVE, VAUGHAN ON L4K 3T8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-28 | current | 665 Millway Ave, Vaughan, ON L4K 3T8 |
| Name | 2010-04-28 | current | 7538405 Canada Inc. |
| Status | 2017-02-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-09-22 | 2017-02-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2010-04-28 | 2016-09-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-02-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2010-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-05-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6019633 Canada Inc. | 665 Millway Ave, Unit 60, Vaughan, ON L4K 3T8 | 2002-09-16 |
| Metropolis Properties Inc. | 665 Millway Ave, Unit 57, Concord, ON L4K 3T8 | 2002-11-07 |
| Cp Equities Inc. | 665 Millway Ave, Unit # 24, Vaughn, ON L4K 3T8 | 2004-09-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nby Designs Corp. | 30-665 Millway Avenue, Vaughan, ON L4K 3T8 | 2020-06-17 |
| Royal Canadian Medical Cannabis Clinic Inc. | Unit 64, 665 Millway Ave, Concord, ON L4K 3T8 | 2020-02-18 |
| Royal Medical Cannabis Clinic Inc. | 665 Millwy Avenue, Unit 64, Concord, ON L4K 3T8 | 2019-06-04 |
| Tld Legal Concierge Services Inc. | 665 Millway Ave #44, Concord, ON L4K 3T8 | 2017-10-03 |
| Syncap Investments Inc. | 63-665 Millway Avenue, Vaughan, ON L4K 3T8 | 2017-03-30 |
| Anmil Italian Pension Services of Canada | 53-665 Millway Avenue, Vaughan, ON L4K 3T8 | 2015-05-21 |
| Zigboo Inc. | 665 Millway Avenue, Unit 9, Concord, ON L4K 3T8 | 2014-11-06 |
| Voipdafone Inc. | 64 - 665 Millway Avenue, Vaughan, ON L4K 3T8 | 2011-05-18 |
| Mabofone Inc. | 64 - 665 Millway Avenue, Concord, ON L4K 3T8 | 2011-04-20 |
| Tapology Inc. | 665 Millway Avenue, Unit 9, Concord, ON L4K 3T8 | 2011-01-14 |
| Find all corporations in postal code L4K 3T8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SIMRANJEET SASAN | 665 MILLWAY LANE, VAUGHAN ON L4K 3T8, Canada |
| BRINDER MAKER | 665 MILLWAY LANE, VAUGHAN ON L4K 3T8, Canada |
| RAMANDEEP GILL | 665 MILLWAY AVE, VAUGHAN ON L4K 3T8, Canada |
| City | VAUGHAN |
| Post Code | L4K 3T8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7538405 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.