SERVICES L'AIDE - L'AMI INCONDITIONNEL DE L'ENFANCE INC. (Corporation# 7538073) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2010.
| Corporation ID | 7538073 |
| Business Number | 806425260 |
| Corporation Name | SERVICES L'AIDE - L'AMI INCONDITIONNEL DE L'ENFANCE INC. |
| Registered Office Address |
570 Gregory Greenfield Park QC J4V 1T6 |
| Incorporation Date | 2010-04-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Normand G. Gravel | 570 Gregory, Greenfield Park QC J4V 1T6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-04-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-04-28 | current | 570 Gregory, Greenfield Park, QC J4V 1T6 |
| Name | 2010-04-28 | current | SERVICES L'AIDE - L'AMI INCONDITIONNEL DE L'ENFANCE INC. |
| Status | 2010-06-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-03-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 570 Gregory |
| City | Greenfield Park |
| Province | QC |
| Postal Code | J4V 1T6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Les Enfants De L’avenir | 570 Gregory, Greenfield Park, QC J4V 1T6 | 2006-12-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Publications Asate Inc. | 548, Rue Gregory, Longueuil, QC J4V 1T6 | 2015-09-02 |
| May Solutions Inc. | 576 Gregory, Greenfield Park, QC J4V 1T6 | 2003-09-26 |
| RÉalisations IdÉes D'enfants Inc. | 570 Rue GrÉgory, Greenfield-park, QC J4V 1T6 | 2003-02-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Golden Elite Educational Consulting Limited | 534 Dorothy Street, Greenfield Park, QC J4V 0A5 | 2014-10-23 |
| Canada Oceanspirit International Inc. | 9180 Rivard, Brossard, QC J4V 0A5 | 2014-04-25 |
| Val D'or Surgical Associates Inc. | 424 - 80 Boulevard Churchill, Greenfield Park, QC J4V 0A9 | 1986-04-01 |
| Pepiniere Rive Sud G.m. Ltee | 4259 Rue Grande-allee, Greenfield Park, QC J4V 1A1 | 1978-06-22 |
| Bizz-art Construction Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2010-03-10 |
| 9749462 Canada Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2016-05-11 |
| Viking Rpm Transport Inc. | 934 Macgregor, Greenfield Park, QC J4V 1A6 | 2019-06-21 |
| Soleil Sombre | 2-1520 Rue Baron, Greenfield Park, QC J4V 1B6 | 2017-04-16 |
| 6899102 Canada Incorporated | 1010 Rue Du Centenaire, Greenfield Park, QC J4V 1B8 | 2008-01-03 |
| 6781870 Canada Inc. | 1111 Cascades, Greenfield Park, QC J4V 1C3 | 2007-06-01 |
| Find all corporations in postal code J4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Normand G. Gravel | 570 Gregory, Greenfield Park QC J4V 1T6, Canada |
| City | Greenfield Park |
| Post Code | J4V 1T6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kid'aid Children's Assistance | 3700 Griffith, Suite 351, Montreal, QC H4T 2B3 | 2008-05-29 |
| Fondation D'aide à La Petite Enfance Et Au DÉveloppement Communautaire (fapedecoh) | 6365 Pie Ix, Bur. 1, Montreal, QC H1X 2C3 | 2008-12-10 |
| Aide Internationale Pour L'enfance | 150 Rue Grant, Bureau 314, Longueuil, QC J4H 3H6 | 2000-08-10 |
| Quebec Foundation for Help To Inadapted Children | 441a 5ieme Rue, Laval, QC H7N 1S8 | 1973-07-31 |
| Save The Children Canada | 4141 Yonge Street, Suite 300, Toronto, ON M2P 2A8 | 1946-09-13 |
| Association Canadienne D'aide A L'enfance En Difficulte | 1200 Markham Road, Suite 200, Scarborough, ON M1H 3C3 | 1975-04-18 |
| The World Fund for Assistance To African Children-canada | 321 Grande Ligne, St-alexis De Montcalm, QC J0K 1T0 | 1982-02-18 |
| La Fondation Can-aide | Station B, P.o.box 1408, Ottawa, ON K1P 5R4 | 1975-12-19 |
| Pouls Aide Inc. | 4282 Redwood Crescent, Pierrefonds, QC H9H 2C4 | 1995-02-03 |
| Mino Obigiwasin Services Enfance & Famille Anicinape | 1026, Boulevard Cicip, Lac Simon, QC J0Y 3M0 | 2019-07-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERVICES L'AIDE - L'AMI INCONDITIONNEL DE L'ENFANCE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.