CLICKTHEFLIX INC. (Corporation# 7177739) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 22, 2009.
| Corporation ID | 7177739 |
| Business Number | 805339298 |
| Corporation Name | CLICKTHEFLIX INC. |
| Registered Office Address |
664 Radcliffe Road Se Calgary AB T2A 6C3 |
| Incorporation Date | 2009-05-22 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROY ABES | 97 ARBOUR CREST NW, CALGARY AB T3G 4H1, Canada |
| FERNANDO CALA | 87 DALCASTLE WAY NW, CALGARY AB T3A 2N4, Canada |
| EMMANUEL CRUZ | 664 RADCLIFFE ROAD SE, CALGARY AB T2A 6C3, Canada |
| LAUREEN PURIFICACION | 232 CITADEL MEADOW BAY NW, CALGARY AB T3G 4Z4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-22 | current | 664 Radcliffe Road Se, Calgary, AB T2A 6C3 |
| Name | 2009-05-22 | current | CLICKTHEFLIX INC. |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-22 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Archiwiz Real Estate Investment Corp. | 2728 10 Ave Se, Calgary, AB T2A 0C3 | 2015-10-15 |
| Akel & Chavannaz Consulting Inc. | 2733a - 11 Ave Se, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-09-28 |
| Axamed Canada Inc. | 2733a - 11 Ave Se, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-12-04 |
| Wonderful Homes & Communities Corp. | 2708 12 Avenue Se, Calgary, AB T2A 0G2 | 2010-03-16 |
| Leximortis Inc. | 3815 12 Avenue Se, Calgary, AB T2A 0H8 | 2009-11-15 |
| Social Insider Canada Limited | 6036 12th Avenue Se, Calgary, AB T2A 0J1 | 2008-07-15 |
| Sparkbooks Ltd. | 2832 13 Avenue Southeast, Calgary, AB T2A 0J3 | 2019-06-12 |
| Umbrella Childcare Society | 2832 13 Ave Se, Calgary, AB T2A 0J3 | 2018-11-19 |
| True Mettle Contracting Ltd. | 2625 14 Ave Se, Calgary, AB T2A 0J4 | 2017-05-26 |
| 8842418 Canada Inc. | 2542 15th Ave Se, Calgary, AB T2A 0L5 | 2014-04-02 |
| Find all corporations in postal code T2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROY ABES | 97 ARBOUR CREST NW, CALGARY AB T3G 4H1, Canada |
| FERNANDO CALA | 87 DALCASTLE WAY NW, CALGARY AB T3A 2N4, Canada |
| EMMANUEL CRUZ | 664 RADCLIFFE ROAD SE, CALGARY AB T2A 6C3, Canada |
| LAUREEN PURIFICACION | 232 CITADEL MEADOW BAY NW, CALGARY AB T3G 4Z4, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on CLICKTHEFLIX INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.