Monterra Trading INC. (Corporation# 7177674) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2009.
| Corporation ID | 7177674 |
| Business Number | 804160893 |
| Corporation Name | Monterra Trading INC. |
| Registered Office Address |
60 Macewan Ridge Gate Nw. Calgary AB T3K 3W1 |
| Incorporation Date | 2009-06-01 |
| Dissolution Date | 2020-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NINO MILIC | 36 MACEWAN PARK CLOSE N.W., CALGARY AB T3K 3Z6, Canada |
| JOHN MILIC | 60 MACEWAN RIDGE GATE NW., CALGARY AB T3K 3W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-06-01 | current | 60 Macewan Ridge Gate Nw., Calgary, AB T3K 3W1 |
| Name | 2009-06-01 | current | Monterra Trading INC. |
| Status | 2020-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-06-01 | current | Active / Actif |
| Status | 2009-06-01 | 2020-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-19 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-28 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2016 | 2016-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Concord Home Inspections Inc. | 60 Macewan Ridge Gate Nw., Calgary, AB T3K 3W1 | 2009-09-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Monster Ink Records Inc. | 58 Covepark Rise Ne, Calgary, AB T3K 0A5 | 2009-02-20 |
| Green Nest Natural Food R&d Corporation | 47 Panamount View Northwest, Calgary, AB T3K 0A6 | 2019-08-28 |
| Aban Management Inc. | 18, Panamount Cove Nw, Calgary, AB T3K 0A8 | 2019-03-12 |
| 7118571 Canada Inc. | 2012 Panatella Blvd Nw, Calgary, AB T3K 0A9 | 2009-02-04 |
| Curitus International Ltd. | 140 Covebrook Close Northeast, Calgary, AB T3K 0B1 | 2018-06-14 |
| Duffco. Mechanical Inc. | 139 Covehaven Terrace Northeast, Calgary, AB T3K 0B2 | 2019-03-13 |
| 6637931 Canada Inc. | 9650 Harvest Hills Blvd Ne, Calgary, AB T3K 0B3 | 2006-10-06 |
| Kansion Inc. | 129 Pantego Bay N.w., Calgary, AB T3K 0B7 | 2015-05-12 |
| Bitmap Technologies Inc. | 41 Pantego Hill Nw, Calgary, AB T3K 0B7 | 2007-02-07 |
| Thrive Academy | 129 Pantego Bay N.w., Calgary, AB T3K 0B7 | 2015-08-28 |
| Find all corporations in postal code T3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NINO MILIC | 36 MACEWAN PARK CLOSE N.W., CALGARY AB T3K 3Z6, Canada |
| JOHN MILIC | 60 MACEWAN RIDGE GATE NW., CALGARY AB T3K 3W1, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T3K 3W1 |
| Category | trading |
| Category + City | trading + Calgary |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Immobilier Monterra Inc. | 5558 Borden Avenue, Cote Saint-luc, QC H4V 2T6 | 2007-02-01 |
| Monterra-kon Inc. | 1806 Notre-dame East, Montreal, QC H2K 1N3 | 1985-05-13 |
| Cfm Trading Company Inc. | 1981 Mcgill College Avenue, Suite 1100, Montreal, QC H3A 3C1 | 2001-04-25 |
| Nc Trading Inc. | 100 New Gower Street, Suite 1100, St. John's, NL A1C 6K3 | |
| H & N Trading Inc. | 33 Barkton Lane, Halifax, NS B3M 4K5 | |
| Les Aliments Trading Transco Inc. | 750 Boul. Marcel Laurin, Suite 225, St. Laurent, QC H4M 2M4 | 1986-07-04 |
| Corporation MontrГ©al Plastique Trading | 5815 Rue Evreux, St-leonard, QC H1T 2H4 | 1999-12-24 |
| Fourrures Trading Post Fjh Inc. | 423 Mayor Street, Suite 619, Montreal, QC H3A 2K7 | 1987-12-03 |
| Alma Trading Ltee | 1255 Phillips Square, Montreal, QC H3B 3G9 | 1973-04-03 |
| Larix Trading Ltd. | 120 Adelaide Street West, Suite 2150, Toronto, ON M5H 1T1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Monterra Trading INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.