DF ASIC/FPGA Consulting Inc. (Corporation# 7177607) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2009.
| Corporation ID | 7177607 |
| Business Number | 805431293 |
| Corporation Name | DF ASIC/FPGA Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
8 Tanner Cres Kanata ON K2K 2M6 |
| Incorporation Date | 2009-05-21 |
| Dissolution Date | 2018-10-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEBORAH FRISCHKNECHT | 8 TANNER CRES, KANATA ON K2K 2M6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-21 | current | 8 Tanner Cres, Kanata, ON K2K 2M6 |
| Name | 2009-05-21 | current | DF ASIC/FPGA Consulting Inc. |
| Status | 2018-10-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-05-21 | 2018-10-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-25 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2009-07-14 | Amendment / Modification | |
| 2009-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2017-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Audax Magnetics Inc. | 52 Rosenfeld Crescent, Ottawa, ON K2K 2M6 | 2012-03-31 |
| Cognivance Inc. | 6 Tanner Cr., Kanata, ON K2K 2M6 | 2006-08-01 |
| 6019447 Canada Inc. | 60 Rosenfeld Crescent, Kanata, ON K2K 2M6 | 2002-09-16 |
| Canadian Federation for Promoting Family Values | 52 Rosenfeld, Kanata, ON K2K 2M6 | 1989-11-14 |
| Simlife Inc. | 52 Rosenfeld Crescent, Ottawa, ON K2K 2M6 | 2015-02-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DEBORAH FRISCHKNECHT | 8 TANNER CRES, KANATA ON K2K 2M6, Canada |
| City | Kanata |
| Post Code | K2K 2M6 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Kanata |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Analog & Digital Fpga Consulting Inc. | 4857 De La Peltrie, Montreal, QC H3W 1K7 | 2003-10-20 |
| Bluebird Asic Consulting Inc. | 32, Rue Des Capucines, Gatineau, QC J9A 1S9 | 2019-03-23 |
| Asic Design Consulting Inc. | 2306 River Road, Manotick, ON K4M 1B4 | 2003-06-30 |
| Northern Fpga Design Inc. | 6795 Ch. Baily, Cote St-luc, QC H4V 1A4 | 2013-06-28 |
| Asic World Inc. | 83 Galaxy Boulevard, Suite 32, Etobicoke, ON M9W 5X6 | 2020-04-24 |
| Asic Investments Inc. | 276 St-jacques, Suite 908, Montreal, QC H2Y 1N3 | 1991-04-17 |
| N2l Asic Technology Inc. | 357 Du Grillon Street, Sainte-marthe-sur-le-lac, QC J0N 1P0 | 2018-02-19 |
| Arise & Shine International Church (asic) | 320 Princess Street, Winnipeg, MB R3B 3C7 | 2016-04-08 |
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 |
Please comment or provide details below to improve the information on DF ASIC/FPGA Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.