Vinegar Hill Records Inc. (Corporation# 7177569) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2009.
| Corporation ID | 7177569 |
| Business Number | 804064624 |
| Corporation Name | Vinegar Hill Records Inc. |
| Registered Office Address |
1385 Dolly Varden Way Qualicum Beach BC V9K 2V1 |
| Incorporation Date | 2009-06-01 |
| Dissolution Date | 2014-06-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIEL BLAIR JABLONSKI | #2, 20 HUNTLEY CLOSE NE, CALGARY AB T2K 4Z3, Canada |
| JOHNNY FIELDS | #206, 1220 PANDORA AVENUE, VICTORIA BC V8V 3R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-06-01 | current | 1385 Dolly Varden Way, Qualicum Beach, BC V9K 2V1 |
| Name | 2009-06-01 | current | Vinegar Hill Records Inc. |
| Status | 2014-06-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-10-09 | 2014-06-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-06-01 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-10-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-05-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1385 DOLLY VARDEN WAY |
| City | QUALICUM BEACH |
| Province | BC |
| Postal Code | V9K 2V1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ngenalitics Ltd. | 1410 Dolly Varden Way, Qualicum Beach, BC V9K 2V1 | 2010-08-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Location Robandho Inc. | 292 Crescent Road. East, #103, Qualicum Beach, BC V9K 0A5 | |
| East Island Web Inc. | 692 Chelsea Place, Qualicum Beach, BC V9K 1C3 | 2010-11-08 |
| 11364359 Canada Corp. | 1140 Pintail Dr, Qualicum Beach, BC V9K 1C8 | 2019-04-17 |
| Church of The Great God | 560 Eaglecrest Drive, Qualicum Beach, BC V9K 1E3 | 1993-08-18 |
| Strategy Planning Systems Ltd. | 600 Eaglecrest Drive, Qualicum Beach, BC V9K 1E4 | 2001-07-08 |
| Leaflab Organics Corporation | 521 Mashie Close, Qualicum Beach, BC V9K 1E5 | 2019-01-18 |
| Holand Capital Inc. | 420 Judges Row, Qualicum Beach, BC V9K 1G6 | |
| 11846094 Canada Inc. | 661 Belyea Road, Qualicum Beach, BC V9K 1H4 | 2020-01-15 |
| Side Project Collective Inc. | 694 Garrett Road, Qualicum Beach, BC V9K 1H4 | 2016-10-19 |
| Salter Global Consulting Inc. | 656 Beach Terrace, Qualicum Beach, BC V9K 1H7 | 2010-08-16 |
| Find all corporations in postal code V9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANIEL BLAIR JABLONSKI | #2, 20 HUNTLEY CLOSE NE, CALGARY AB T2K 4Z3, Canada |
| JOHNNY FIELDS | #206, 1220 PANDORA AVENUE, VICTORIA BC V8V 3R4, Canada |
| City | QUALICUM BEACH |
| Post Code | V9K 2V1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nutriwines and Vinegar Inc. | 79 Valentine Drive, North York, ON M3A 3J7 | 2006-07-12 |
| Honey & Vinegar Realty Limited | 675 Wilson St., Hamilton, ON L8L 1V4 | 2015-01-10 |
| Atwater Hill Records Inc. | 6553 Papineau, Montreal, QC H2G 2X3 | 2015-02-23 |
| Vinegar Syndrome Direct Inc. | 380 Alliance Avenue, Unit 133, Toronto, ON M6N 2H8 | 2020-09-14 |
| Emiliana Balsamic Vinegar Inc. | 2100 Bloor St. W. Suite 202, Toronto, ON M6S 1M7 | 2011-12-19 |
| Shan Xi Lao Chen Cu Mature Vinegar Ltd. | 44182 Forks Road, Wairfleet, ON L0S 1V0 | 2010-11-22 |
| Cflow Records Inc. | 1837 Spruce Hill Rd, Pickering, ON L1V 1S5 | 2020-06-12 |
| Takita Records Inc. | 30 Pickett Cres, Richmond Hill, ON L4C 9L4 | 2011-08-08 |
| Chai Records Company Inc. | 738, Briar Hill Avenue, Toronto, ON M6B 1L3 | 2018-06-01 |
| Bonaparte Records of Canada Limited | 1080 Beaver Hall Hill, Suite 1720, Montreal, QC H2Z 1H8 | 1982-06-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Vinegar Hill Records Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.