WOODBINE FOOT & ORTHOTICS CLINIC INC. (Corporation# 7177488) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2009.
| Corporation ID | 7177488 |
| Business Number | 805345626 |
| Corporation Name | WOODBINE FOOT & ORTHOTICS CLINIC INC. |
| Registered Office Address |
500 Rexdale Blvd.unit J005 Woodbine Centre Etobicoke ON M9W 6K5 |
| Incorporation Date | 2009-05-21 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| OMAR MANSOURY | 1 SHERINGHAM STREET, BRAMPTON ON L6Z 2P6, Canada |
| RAMIN SAIGHANI | 500 REXDALE BLVD. UNIT NO J005, WOODBINE CENTRE, ETOBICOKE ON M9W 6K5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-10-30 | current | 500 Rexdale Blvd.unit J005, Woodbine Centre, Etobicoke, ON M9W 6K5 |
| Address | 2009-05-21 | 2009-10-30 | 500 Rexdale Blvd., Woodbine Centre, Etobicoke, ON M9W 6K5 |
| Name | 2009-12-03 | current | WOODBINE FOOT & ORTHOTICS CLINIC INC. |
| Name | 2009-12-03 | current | WOODBINE FOOT ; ORTHOTICS CLINIC INC. |
| Name | 2009-05-21 | 2009-12-03 | WOODBINE FOOT & OTHOTICS CLINIC INC. |
| Name | 2009-05-21 | 2009-12-03 | WOODBINE FOOT ; OTHOTICS CLINIC INC. |
| Status | 2020-09-11 | current | Active / Actif |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-04-14 | 2020-09-11 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-21 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-09-11 | Revival / Reconstitution | |
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-12-03 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2009-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10156043 Canada Inc. | N009-500 Rexdale Blvd, Toronto, ON M9W 6K5 | 2017-03-22 |
| Fly Breezy Inc. | 500 Rexdale Blvd. #k011, Etobicoke, ON M9W 6K5 | 2014-11-24 |
| Kids Finn Klothing Inc. | 500 Rexdale Boulevard, Unit - J9, Toronto, ON M9W 6K5 | 2014-05-02 |
| 6818234 Canada Inc. | #21-500 Rexdale Blvd, Etobicoke, ON M9W 6K5 | 2007-08-03 |
| Sky Jewellery & Gifts Inc. | 500 Rexdale Boulevard, Unit G005, Etobicoke, ON M9W 6K5 | 2016-11-01 |
| Tfz Inc. | 500 Rexdale Boulevard, Unit G9 - Tropifruitzen, Toronto, ON M9W 6K5 | 2020-01-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| OMAR MANSOURY | 1 SHERINGHAM STREET, BRAMPTON ON L6Z 2P6, Canada |
| RAMIN SAIGHANI | 500 REXDALE BLVD. UNIT NO J005, WOODBINE CENTRE, ETOBICOKE ON M9W 6K5, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M9W 6K5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Instep Foot Clinic & Orthotics Inc. | 3-6758 Kingston Road, Scarborough, ON M1B 1G8 | 2011-09-23 |
| Optimum Foot Orthotics Inc. | 36 Hillendale Av, Kingston, ON K7M 1S3 | 2008-09-01 |
| Ottawa Foot Orthotics Inc. | 130 Clarendon Ave, Hamilton, ON L9A 3A5 | 2012-06-04 |
| Foot Forward Orthotics Ltd. | 1232 Kingston Road, Unit 4, Toronto, ON M1N 1P3 | 2004-04-01 |
| Hightech Foot & Ankle Clinic Inc. | 2 Southbend Drive, Brampton, ON L7A 1J4 | 2009-11-04 |
| Ability Rehab and Foot Clinic Inc. | 2490 Meadowridge Drive, Oakville, ON L6H 7R4 | 2015-03-30 |
| Steady Gait Foot Clinic Inc. | 1703 Victoria Park Ave, Scarborough, ON M1R 1R9 | 2018-05-01 |
| Steady Gait Foot Clinic West Inc. | 1703 Victoria Park Ave, Scarborough, ON M1R 1R9 | 2019-01-27 |
| Specialty Diabetic Foot Clinic Inc. | 2511 Rue Belanger Est, Montreal, QC H1Y 1A2 | 1997-12-04 |
| Clinique Malik Des Soins Podiatriques AvancÉs Inc. | 1819 Boul Rene Levesques Ouest, Suite 3, Montreal, QC H3H 2P5 | 2001-12-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on WOODBINE FOOT & ORTHOTICS CLINIC INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.