7177429 CANADA LIMITED (Corporation# 7177429) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2009.
| Corporation ID | 7177429 |
| Business Number | 805348828 |
| Corporation Name | 7177429 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
960 Sherwood Lane West Vancouver BC V7V 3X9 |
| Incorporation Date | 2009-05-21 |
| Dissolution Date | 2012-08-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL ZHANG | 960 Sherwood Lane, West Vancouver BC V7V 3X9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-04-25 | current | 960 Sherwood Lane, West Vancouver, BC V7V 3X9 |
| Address | 2010-05-27 | 2011-04-25 | 3208 - 1408 Strathmore Mews, Vancouver, BC V6Z 3A9 |
| Address | 2009-05-21 | 2010-05-27 | 35 Wildrose Crescent, Thornhill, ON L3T 1N6 |
| Name | 2009-05-21 | current | 7177429 CANADA LIMITED |
| Status | 2012-08-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-05-21 | 2012-08-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-08-20 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2010-05-27 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 2009-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-07-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-05-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 960 Sherwood Lane |
| City | West Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7V 3X9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Led-4-less Inc. | 960 Sherwood Lane, West Vancouver, BC V7V 3X9 | 2012-07-25 |
| 9045198 Canada Corporation | 960 Sherwood Lane, West Vancouver, BC V7V 3X9 | 2014-10-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Amblevan Technology Inc. | 990 Sherwood Lane, West Vancouver, BC V7V 3X9 | 2019-03-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Chinese Executives Association | 1215, Sinclair Court, West Vancouver, BC V7V 0A5 | 2012-08-06 |
| Universal Outreach Foundation | #601-2108 Argyle Ave., West Vancouver, BC V7V 1A4 | 2018-03-24 |
| Universal Share Inc. | 204-1571, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2020-02-08 |
| V Immigration Consulting Group Inc. | 1571 Bellevu, West Vanvouver, BC V7V 1A6 | 2013-08-26 |
| Nomis Technologies Inc. | 1525 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2000-03-23 |
| Canadian West Vancouver Asian Association | 101-1590 Bellevue Ave, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2014-09-14 |
| Neidpath Solutions Group Inc. | 1590 Bellevue Avenue, Suite 101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2000-01-06 |
| Publipage Full Spectrum Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 1997-09-24 |
| Third Entity Inc. | 1590 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2001-03-09 |
| 4056124 Canada Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2002-06-14 |
| Find all corporations in postal code V7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL ZHANG | 960 Sherwood Lane, West Vancouver BC V7V 3X9, Canada |
| City | West Vancouver |
| Post Code | V7V 3X9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7177429 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.