7177241 CANADA INC. (Corporation# 7177241) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2009.
| Corporation ID | 7177241 |
| Business Number | 805493020 |
| Corporation Name | 7177241 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
280 Panora Close Nw Calgary AB T3K 0G3 |
| Incorporation Date | 2009-05-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALIYA NAVEED | 280 PANORA CLOSE NW, CALGARY AB T3K 0G3, Canada |
| NAVEED AKHTAR | 620 PANORA CLOSE NW, CALGARY AB T3K 0G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-21 | current | 280 Panora Close Nw, Calgary, AB T3K 0G3 |
| Name | 2009-05-21 | current | 7177241 CANADA INC. |
| Status | 2009-05-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Francispillai Consulting Inc. | 300 Panora Close, Calgary, AB T3K 0G3 | 2009-04-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Monster Ink Records Inc. | 58 Covepark Rise Ne, Calgary, AB T3K 0A5 | 2009-02-20 |
| Green Nest Natural Food R&d Corporation | 47 Panamount View Northwest, Calgary, AB T3K 0A6 | 2019-08-28 |
| Aban Management Inc. | 18, Panamount Cove Nw, Calgary, AB T3K 0A8 | 2019-03-12 |
| 7118571 Canada Inc. | 2012 Panatella Blvd Nw, Calgary, AB T3K 0A9 | 2009-02-04 |
| Curitus International Ltd. | 140 Covebrook Close Northeast, Calgary, AB T3K 0B1 | 2018-06-14 |
| Duffco. Mechanical Inc. | 139 Covehaven Terrace Northeast, Calgary, AB T3K 0B2 | 2019-03-13 |
| 6637931 Canada Inc. | 9650 Harvest Hills Blvd Ne, Calgary, AB T3K 0B3 | 2006-10-06 |
| Kansion Inc. | 129 Pantego Bay N.w., Calgary, AB T3K 0B7 | 2015-05-12 |
| Bitmap Technologies Inc. | 41 Pantego Hill Nw, Calgary, AB T3K 0B7 | 2007-02-07 |
| Thrive Academy | 129 Pantego Bay N.w., Calgary, AB T3K 0B7 | 2015-08-28 |
| Find all corporations in postal code T3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALIYA NAVEED | 280 PANORA CLOSE NW, CALGARY AB T3K 0G3, Canada |
| NAVEED AKHTAR | 620 PANORA CLOSE NW, CALGARY AB T3K 0G3, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T3K 0G3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7177241 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.