SATTAR SYSTEMS AND SOLUTIONS INC. (Corporation# 7177224) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2009.
| Corporation ID | 7177224 |
| Business Number | 804963098 |
| Corporation Name | SATTAR SYSTEMS AND SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
191 Baldwin Drive Cambridge ON N2K 0B3 |
| Incorporation Date | 2009-05-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YASEEN ALI SATTAR MUNEERA | 239 Auburn Drive, Apt 316, waterloo ON N2K 0B7, Canada |
| Habeeba Shaik | 239 Auburn Drive, Apt#316, Waterloo ON N2K 0B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-07-23 | current | 191 Baldwin Drive, Cambridge, ON N2K 0B3 |
| Address | 2014-03-19 | 2014-07-23 | 316-239 Auburn Drive, Waterloo, ON N2K 0B7 |
| Address | 2009-05-21 | 2014-03-19 | 674 Rayner Court, Milton, ON L9T 0N9 |
| Name | 2009-05-21 | current | SATTAR SYSTEMS AND SOLUTIONS INC. |
| Status | 2009-05-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-01-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10616885 Canada Inc. | 110 Oak Park Drive, Waterloo, ON N2K 0B3 | 2018-02-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8758271 Canada Inc. | 2200 Univeristy Avenue East, Waterloo, ON N2K 0A7 | 2014-01-16 |
| Torch Mobile Inc. | 2200 University Avenue East, Waterloo, ON N2K 0A7 | 2003-01-17 |
| 10897388 Canada Inc. | 23 Redtail Street, Kitchener, ON N2K 0B1 | 2018-07-20 |
| Buddyguard Incorporated | 913, King Rail Court, Kitchener, ON N2K 0B1 | 2016-05-25 |
| 8074429 Canada Inc. | 44 Redtail Street, Kitchener, ON N2K 0B1 | 2012-01-06 |
| Scope Photonics Inc. | 79 Redtail Street, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2020-05-08 |
| 404 Privnet Inc. | 67 Condor Street, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2018-02-01 |
| Qamatters Consulting Inc. | 75 Redtail Street, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2017-01-17 |
| 9682902 Canada Inc. | 98 Redtail, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2016-03-23 |
| Notifi360 Inc. | 51 Condor Street, Kitchener, ON N2K 0B2 | 2014-06-06 |
| Find all corporations in postal code N2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YASEEN ALI SATTAR MUNEERA | 239 Auburn Drive, Apt 316, waterloo ON N2K 0B7, Canada |
| Habeeba Shaik | 239 Auburn Drive, Apt#316, Waterloo ON N2K 0B7, Canada |
| City | Cambridge |
| Post Code | N2K 0B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Salter Operations Management Systems and Solutions Inc. | 147 Gatwick Drive, Oakville, ON L6H 6T7 | 2001-03-12 |
| Feuiltault Solutions Systems Inc. | 556 Des Forges, Beloeil, QC J3G 4S5 | 2001-10-19 |
| Jcm Systems Solutions Inc. | 125 Du ComtÉ R.d., P.o. Box: 136, Plantagenet, ON K0B 1L0 | 2002-12-19 |
| Parkcomm Systems Solutions Inc. | 76 Sweetland Ave, Ottawa, ON K1N 7T8 | 1995-07-21 |
| Beam On Systems Solutions Inc. | 38 Des Francesco Way, Maple, ON L6A 3J6 | 2003-06-13 |
| Kholbot Systems Solutions Inc. | 143 Yorkvalley Way, Winnipeg, MB R3Y 0K7 | 2015-08-11 |
| Infosphere Systems Solutions Inc. | 89 Garnier Crt, North York, ON M2M 4C8 | 2003-05-13 |
| Goldenb Systems and Solutions, Inc. | 514 Eliza Crescent, Burlington, ON L7L 6C9 | 2018-06-24 |
| Bio Solutions Systems Inc. | 240 Graham Avenue, Suite 724, Winnipeg, MB R3C 0J7 | 1991-02-14 |
| Ows Systems Solutions Inc. | 85 Orenda Court #314, Brampton, Ontario, ON L6W 3N2 | 2006-11-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on SATTAR SYSTEMS AND SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.