Omega Recycling Systems Corp. (Corporation# 7177208) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2009.
| Corporation ID | 7177208 |
| Business Number | 805435492 |
| Corporation Name | Omega Recycling Systems Corp. |
| Registered Office Address |
5561 Alpine Cote St. Luc QC H4V 2X4 |
| Incorporation Date | 2009-05-21 |
| Dissolution Date | 2014-06-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOSHE SUISSA | 5561 ALPINE, COTE ST. LUC QC H4V 2X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-21 | current | 5561 Alpine, Cote St. Luc, QC H4V 2X4 |
| Name | 2009-05-21 | current | Omega Recycling Systems Corp. |
| Status | 2014-06-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-10-09 | 2014-06-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-21 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5561 Alpine |
| City | Cote St. Luc |
| Province | QC |
| Postal Code | H4V 2X4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9454667 Canada Inc. | 5575 Alpine Ave, Cote St Luc, QC H4V 2X4 | 2015-10-01 |
| Luxcore Optoelectronics Canada Ltd. | 5561, Alpine Avenue, CГґte Saint-luc, QC H4V 2X4 | 2009-11-16 |
| Plan A Revolution Inc. | 5563 Alpine Avenue, Cote Saint-luc, QC H4V 2X4 | 2006-12-08 |
| 2729211 Canada Inc. | 5551 Alpine Ave., Montreal, QC H4V 2X4 | 1991-06-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3889084 Canada Inc. | 7005 Cote-saint-luc Rd. Cp55025 Belmore, Montreal, QC H4V 0A1 | 2001-04-24 |
| Bb People Helping People Foundation | 7171 CГґte Saint-luc Road, CГґte Saint-luc, QC H4V 0A5 | 2015-11-12 |
| 11620479 Canada Inc. | 6527, Baily Road, Montreal, QC H4V 1A1 | 2019-09-11 |
| We Love Frenchies Canada Inc. | 6509, Chemin Baily, CГґte-saint-luc, QC H4V 1A1 | 2019-04-05 |
| 10047864 Canada Inc. | 6525 Baily Road, Cote St-luc, QC H4V 1A1 | 2017-01-04 |
| 8936285 Canada Inc. | 6521 Baily Road., Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2014-06-26 |
| 8092591 Canada Inc. | 6543, Ch. Baily, Cote St Luc, QC H4V 1A1 | 2012-01-28 |
| 7702396 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2010-11-17 |
| 3830721 Canada Inc. | 6527 Baily Road, Cote St. Luc, QC H4V 1A1 | 2000-11-03 |
| 8249628 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2012-07-12 |
| Find all corporations in postal code H4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOSHE SUISSA | 5561 ALPINE, COTE ST. LUC QC H4V 2X4, Canada |
| City | Cote St. Luc |
| Post Code | H4V 2X4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S.c.c. A Rendement Omega | 155 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3J7 | 1987-01-22 |
| Atsource Recycling Systems Corp. | 200 Burrard St., 900 Waterfront Centre, Vancouver, BC V7X 1T2 | 2003-01-17 |
| Omega Fintech Systems Inc. | 17710 96 Ave, Edmonton, AB T5T 6C2 | 2019-10-07 |
| Omega Posture Systems Inc. | 2 - 854 Marion Street, Winnipeg, MB R2J 0K4 | 1983-01-26 |
| Omega Laboratories Limited | 11,177 Hamon Street, Montreal, QC H3M 3E4 | |
| Omega Robes Mgf Ltee | 5750 Fullum, Montreal, QC | 1980-07-31 |
| Omega Snowboards Inc. | 2786 Chemin Du Lac, Longueuil, QC J4N 1B8 | 2002-11-05 |
| The Omega Machinery Limited | 1150 Rue Brouillette, St-hyacinthe, QC J2S 7B6 | |
| The Omega Machinery Limited | 1150 Brouillette, St-hyacinthe, QC J2T 2G8 | 1920-03-06 |
| Ceintures Infinite-omega Ltee | 10740 Racette Ave., Montreal, QC H1G 5H6 | 1980-04-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Omega Recycling Systems Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.