Badman Press Music Group INC. (Corporation# 7176961) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2009.
| Corporation ID | 7176961 |
| Business Number | 805691698 |
| Corporation Name | Badman Press Music Group INC. |
| Registered Office Address |
6-344 Lacasse Avenue Ottawa ON K1L 7A9 |
| Incorporation Date | 2009-05-20 |
| Dissolution Date | 2013-03-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SEAN HARTEN | 1-725 MORGAN ST., OTTAWA ON K1K 3M3, Canada |
| ENVER PLETILIC | 1-725 MORGAN STREET, OTTAWA ON K1K 3M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-01-25 | current | 6-344 Lacasse Avenue, Ottawa, ON K1L 7A9 |
| Address | 2009-05-20 | 2010-01-25 | 1-725 Morgan St., Ottawa, ON K1K 3M3 |
| Name | 2009-05-20 | current | Badman Press Music Group INC. |
| Status | 2013-03-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-19 | 2013-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-20 | 2012-10-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tenda Foundation | 5-344 Avenue Lacasse, Ottawa, ON K1L 7A9 | 2019-05-27 |
| 10941000 Canada Inc. | 344 Lacasse, Vanier, ON K1L 7A9 | 2018-08-10 |
| L'espГ©rance De L'appui Du Canada | 348 Lacasse Avenue, App. 8, Ottawa, ON K1L 7A9 | 2017-02-19 |
| Sondera Venture Development Corporation | 348 Lacasse Ave., Ste. 6, Ottawa, ON K1L 7A9 | 2001-03-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11223607 Canada Inc. | 281 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2019-01-29 |
| Djr Security Experts Incorporated | 385 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2019-01-22 |
| 8266417 Canada Inc. | 372 Meilleur Pvt, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2012-08-03 |
| Lenoir & AssociÉs Inc. | 381 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2012-04-20 |
| 8169390 Canada Ltd. | 280 A, Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | 2012-04-17 |
| Implicite Inc. | 350 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | |
| BГ©ryllium Inc. | 350 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A2 | |
| Geometric Creative Inc. | 411 Meilleur Pvt, Ottawa, ON K1L 0A3 | 2020-11-06 |
| K&s Tractors Inc. | 400 Meilleur Pvt., Vanier, ON K1L 0A3 | 2017-09-27 |
| 9903461 Canada Inc. | 247 Meilleur Private, Ottawa, ON K1L 0A3 | 2016-09-13 |
| Find all corporations in postal code K1L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SEAN HARTEN | 1-725 MORGAN ST., OTTAWA ON K1K 3M3, Canada |
| ENVER PLETILIC | 1-725 MORGAN STREET, OTTAWA ON K1K 3M3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1L 7A9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Press Press Press Limited | 18 De Grassi Street, Toronto, ON M4M 2K3 | 2010-05-23 |
| Stallion Press Group Corporation | 162-99 Fifth Avenue, Ottawa, ON K1S 5P5 | 2008-05-27 |
| The Literary Press Group of Canada | 234 Eglinton Avenue East, Suite 401, Toronto, ON M4P 1K5 | 1995-10-25 |
| International Press Limitee | 2400 Neyagawa Blvd., Unit #34, Oakville, ON L6H 7P5 | 1914-01-27 |
| Noon X-press LtÉe | 555 Chabanel West, Suite 1107, Montreal, QC H2N 2H8 | 1989-05-19 |
| Group Project Music Inc. | 65 Rue Elm, Hudson, QC J0P 1J0 | 2019-02-14 |
| K.a. Music Group Inc. | 95 Rue Gince, MontrГ©al, QC H4N 1J7 | 2018-11-23 |
| Mmg Music Group, Inc. | 11 Dewbourne Ave., Toronto, ON M5P 1Z3 | 2008-04-10 |
| Success Over Stress Music Group Ltd. | 3 Amy Ave., Brampton, ON L6P 3L3 | 2011-09-20 |
| Otb Music Group Inc. | 4967 Blaignier, Montreal, QC H9J 3T8 | 2015-03-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Badman Press Music Group INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.