ECO URBAN VISION CORP. (Corporation# 7176911) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2009.
| Corporation ID | 7176911 |
| Business Number | 805608221 |
| Corporation Name |
ECO URBAN VISION CORP. VISION ECO URBAIN CORP. |
| Registered Office Address |
2831 Koshal Crescent Sw Edmonton AB T6W 3J7 |
| Incorporation Date | 2009-05-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| OLIMPIA PANTELIMON | 2831 Koshal Crescent SW, EDMONTON AB T6W 3J7, Canada |
| VIOREL PANTELIMON | 2831 Koshal Crescent SW, EDMONTON AB T6W 3J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-01-22 | current | 2831 Koshal Crescent Sw, Edmonton, AB T6W 3J7 |
| Address | 2009-05-20 | 2018-01-22 | 10303 - 105 Street Nw, Suite 802, Edmonton, AB T5J 5G3 |
| Name | 2009-05-20 | current | ECO URBAN VISION CORP. |
| Name | 2009-05-20 | current | VISION ECO URBAIN CORP. |
| Status | 2016-10-25 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-10-20 | 2016-10-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-10-21 | 2016-10-20 | Active / Actif |
| Status | 2014-10-21 | 2014-10-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-20 | 2014-10-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-12-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-10-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dreamz Cube Creations Inc. | 2020 124street, Edmonton, AB T6W 0A1 | 2016-01-28 |
| Price Bidline Inc. | 1920 125 Street Sw, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2013-01-31 |
| Go World Software Inc. | 1920 - 125 Street S.w., Edmonton, AB T6W 0A4 | 2000-02-07 |
| Worldsoft Inc. | 1920 125 Street Sw, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2017-06-05 |
| 7048971 Canada Inc. | 2028 - 126 St S.w., Edmonton, AB T6W 0A5 | 2008-09-22 |
| Ardia Business Corp. | 1904, 126 Street, Sw, Edmonton, AB T6W 0A5 | 2015-02-07 |
| Lucidity Press Inc. | 1945 120a St Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2010-01-16 |
| Tricona Services Ltd. | 12043 20 Ave Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | |
| Pipio Inc. | 1945 120a St Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2014-03-01 |
| 8311358 Canada Limited | 1911 120 St Sw, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2012-09-27 |
| Find all corporations in postal code T6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| OLIMPIA PANTELIMON | 2831 Koshal Crescent SW, EDMONTON AB T6W 3J7, Canada |
| VIOREL PANTELIMON | 2831 Koshal Crescent SW, EDMONTON AB T6W 3J7, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T6W 3J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Urban Vision Planning Consultants Inc. | 2200 Monteith Street, Ottawa, ON K1G 2V3 | 2010-08-04 |
| Longan Vision Corp. | B21-175 Longwood Rd S, Hamilton, ON L8P 0A1 | 2018-08-01 |
| Grow Vision Corp. | 302 Bamburgh Way, Nepean, ON K2J 5R2 | 2017-08-20 |
| Urban Vision Holdings Inc. | 3063 Uplands Drive, Ottawa, ON K1V 9X7 | 2001-11-09 |
| Virtek Vision Corp. | 785 Bridge Street, Waterloo, ON N2V 2K1 | 1986-12-24 |
| Nation's Vision Corp. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2019-01-01 |
| Ak Vision Corp. | 1413 - 10 Northtown Way, North York, ON M2N 7L4 | 2005-09-26 |
| Kd Vision Corp. | 4 Kings Cross Road, Brampton, ON L6T 3X8 | 2018-05-28 |
| Vision Ai Corp. | 1072 Enola Avenue, Mississauga, ON L5G 4A9 | 2019-08-14 |
| Deed Vision Corp. | 136 Newton Dr, North York, ON M2M 2N3 | 2018-10-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on ECO URBAN VISION CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.