Athletic Advantage Fitness And Wellness Inc. (Corporation# 7176589) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2009.
| Corporation ID | 7176589 |
| Business Number | 803402221 |
| Corporation Name | Athletic Advantage Fitness And Wellness Inc. |
| Registered Office Address |
531 Selsey Drive Mississauga ON L5A 1B7 |
| Incorporation Date | 2009-05-21 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WAYNE DEMPSTER CAMPBELL | 531 SELSEY DRIVE, MISSISSAUGA ON L5A 1B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-21 | current | 531 Selsey Drive, Mississauga, ON L5A 1B7 |
| Name | 2009-05-21 | current | Athletic Advantage Fitness And Wellness Inc. |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-21 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 531 SELSEY DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 1B7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11572440 Canada Inc. | 445 Selsey Drive, Mississauga, ON L5A 1B7 | 2019-08-15 |
| 10701866 Canada Corp. | 563 Selsey Drive, Mississauga, ON L5A 1B7 | 2018-03-26 |
| 9576975 Canada Corporation | 495 Selsey Dr, Mississauga, ON L5A 1B7 | 2016-01-08 |
| 11840479 Canada Corporation | 445 Selsey Drive, Mississauga, ON L5A 1B7 | 2020-01-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11770128 Canada Inc. | 570 Lolita Gardens, #215, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2019-12-02 |
| The Toe Bro Inc. | 570 Lolita Gardens, Unit 241, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2018-12-11 |
| 10731757 Canada Inc. | Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2018-04-13 |
| Moody's Acquisitions Inc. | 413 - 570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2017-08-15 |
| 9596704 Canada Inc. | 429 - 570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2016-01-23 |
| Alwahab Restoration Ltd. | 329-570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2015-03-23 |
| 11945637 Canada Inc. | 2059 Cliff Road, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2020-03-06 |
| Wonder Education Consulting Ltd. | 2060 Excalibur Way, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2019-10-29 |
| My Simple Home Inc. | 436 Ladycroft Terr, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2019-09-12 |
| Compu-analytics Consulting Inc. | 350 Ladycroft Terrace, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2018-03-06 |
| Find all corporations in postal code L5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WAYNE DEMPSTER CAMPBELL | 531 SELSEY DRIVE, MISSISSAUGA ON L5A 1B7, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5A 1B7 |
| Category | fitness |
| Category + City | fitness + MISSISSAUGA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Athletic Advantage F.c.s. Inc. | 1238 Parkwest Place, Mississauga, ON L5E 3K2 | 2002-12-21 |
| Lfg Fitness and Athletic Performance Ltd. | 25 Hollinger Road, Toronto, ON M4B 3N4 | 2020-09-28 |
| Athletic Evolution Fitness Consultants Inc. | P.o. Box: 32081 (rpo Bankview), Calgary, AB T2T 5X6 | 2005-08-06 |
| Healthy Steps Athletic and Wellness Center Inc. | 1176 Cherrydown Drive, Oshawa, ON L1H 7T2 | 2010-02-05 |
| Complete Wellness Fitness Inc. | 203 Drake Rd, Millview, PE C0A 2E0 | 2013-07-22 |
| Dk Fitness & Wellness Services Ltd. | 4-2nd Street, Box 74, Roland, MB R0G 1T0 | 2019-01-26 |
| Cre8ion Fitness & Wellness Inc. | 734 Cedar Bend Dr, Waterloo, ON N2V 2R2 | 2007-06-26 |
| Prolific Fitness and Wellness Corp. | 979 Rambleberry Avenue, Pickering, ON L1V 5Y6 | 2020-10-06 |
| Liberating Fitness Wellness & Nutrition Inc. | 149 Bannatyne Drive, Toronto, ON M2L 2P6 | 2013-06-13 |
| Balance Fitness Health and Wellness Centre Ltd. | 385 Caldwell Rd, Dartmouth, NS B2V 1A4 | 2015-04-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Athletic Advantage Fitness And Wellness Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.