INSPIRED TELECOM INCORPORATED (Corporation# 7176520) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2009.
| Corporation ID | 7176520 |
| Business Number | 805696093 |
| Corporation Name | INSPIRED TELECOM INCORPORATED |
| Registered Office Address |
30 Elm Dr East Unit 2007 Mississauga ON L5A 4C3 |
| Incorporation Date | 2009-05-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ERROL LOWE | 30 ELM DR EAST, UNIT 2007, MISSISSAUGA ON L5A 4C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-20 | current | 30 Elm Dr East, Unit 2007, Mississauga, ON L5A 4C3 |
| Name | 2009-05-20 | current | INSPIRED TELECOM INCORPORATED |
| Status | 2009-05-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 30 Elm Dr East |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 4C3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hush & Hennessy Limited | 404-30 Elm Drive East, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2020-07-13 |
| 12110857 Canada Inc. | 801-30 Elm Drive East, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2020-06-06 |
| Certified Artisans Inc. | 1412 - 30 Elm Drive East, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2020-04-08 |
| 11930940 Canada Inc. | 30 Elm Drive East Unit-711, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2020-02-27 |
| 11749382 Canada Inc. | 209-30 Elm Drive East, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2019-11-20 |
| 11656678 Canada Inc. | 30 Elm Drive East, Suit No: 617, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2019-09-30 |
| 11399616 Canada Inc. | 509-30 Elm Drive East, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2019-05-08 |
| 11196391 Canada Inc. | 812-30 Elm Drive E, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2019-01-14 |
| 11136356 Canada Ltd. | 516-30 Elm Drive East, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2018-12-08 |
| 10555533 Canada Inc. | 1509 - 30 Elm Drive East, Mississauga, ON L5A 4C3 | 2017-12-22 |
| Find all corporations in postal code L5A 4C3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ERROL LOWE | 30 ELM DR EAST, UNIT 2007, MISSISSAUGA ON L5A 4C3, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5A 4C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R.b.telecom Incorporated | 136 A St, 8060, Surrey, BC V3W 1M6 | 2017-07-13 |
| Inspired Autosport Incorporated | 261 Bowes Road, Concord, ON L4K 1H8 | 2010-09-28 |
| Luv Inspired Incorporated | 220 Redpath Avenue, Suite 307, Toronto, ON M4P 0A4 | 2013-10-11 |
| Inspired Perspective Incorporated | 1623 Lewes Way, Mississauga, ON L4W 3H5 | 2016-10-24 |
| Surface Inspired Designs Incorporated | 2057 Sunview Drive, West Kelowna, BC V1Z 3X6 | 2018-01-16 |
| Mgb Telecom Incorporated | 12 Hamilton Crt, Caledon, ON L7C 4B5 | 2016-12-10 |
| Rsw Telecom LtГ©e | 800, Place Victoria, Tour De La Bourse, Bureau 3700, MontrГ©al, QC H4Z 1E9 | 2008-10-07 |
| Gcg Telecom and Smart Homes Inc./gcg Telecom Et Maisons Intelligentes Inc. | 428, De Rayol, Gatineau, QuÉbec, QC J8T 7C2 | 2003-07-02 |
| Les Associes Telecom Inc. | 35 Place Bergeron, Pierrefonds, QC H8Y 1P4 | 1972-01-13 |
| Le (tpg) Groupe De Professionnels En Telecom Inc. | 1943 Baile, Montreal, QC H3H 1P6 | 1983-01-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on INSPIRED TELECOM INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.