7176473 CANADA INC. (Corporation# 7176473) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2009.
| Corporation ID | 7176473 |
| Business Number | 805703824 |
| Corporation Name | 7176473 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1990, Shakewood Ottawa ON K1W 1H4 |
| Incorporation Date | 2009-05-20 |
| Dissolution Date | 2011-11-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHRIS ALLARD | 1990, SHAKEWOOD, OTTAWA ON K1W 1H4, Canada |
| JEAN-PHILIPPE CHARTRAND | 1325, OGILVIE ROAD, OTTAWA ON K1J 7P5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-20 | current | 1990, Shakewood, Ottawa, ON K1W 1H4 |
| Name | 2009-05-20 | current | 7176473 CANADA INC. |
| Status | 2011-11-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-05-20 | 2011-11-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-09 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2009-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6897941 Canada Ltd. | 2065 Oakbrook Circle, Ottawa, ON K1W 1H4 | 2008-01-01 |
| Burnie Management Consulting Ltd. | 1991 Shakewood Place, Ottawa, ON K1W 1H4 | 2001-12-19 |
| 6426875 Canada Ltd. | 1991 Shakewood Place, Ottawa, ON K1W 1H4 | 2005-08-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A1j1 Interlock and Landscape Contractors Ltd. | 202 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2017-02-13 |
| 9811281 Canada Inc. | 201 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2016-06-28 |
| Long Term Care Home Hunter Inc. | 210 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-10-17 |
| Keep Moving 4ward Inc. | 213 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-09-18 |
| Omar & Kby Entertainment|production Inc. | 238 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-03-06 |
| Burel Consulting Services Inc. | 241 Lucinda Cr., Ottawa, ON K1W 0A1 | 2009-09-21 |
| 7018967 Canada Incorporated | 227 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2008-07-29 |
| Roch Latreille Consultant Inc. | 215 Lucinda Crescent, OrlÉans, ON K1W 0A1 | 2005-10-28 |
| 6453911 Canada Inc. | 202, Lucinda Cres., Ottawa, ON K1W 0A1 | 2005-09-26 |
| Boutique Marwa Inc. | 238 Lucinda Cres., Orleans, ON K1W 0A1 | 2005-07-27 |
| Find all corporations in postal code K1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHRIS ALLARD | 1990, SHAKEWOOD, OTTAWA ON K1W 1H4, Canada |
| JEAN-PHILIPPE CHARTRAND | 1325, OGILVIE ROAD, OTTAWA ON K1J 7P5, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1W 1H4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7176473 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.