Trinatech Engineering Consulting Inc. (Corporation# 7176422) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2009.
| Corporation ID | 7176422 |
| Business Number | 805787090 |
| Corporation Name | Trinatech Engineering Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
4083 Laval Ave. Montreal QC H2W 2J4 |
| Incorporation Date | 2009-05-20 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAOLA HAZEL EVANS | 4083 LAVAL AVE., MONTREAL QC H2W 2J4, Canada |
| ROGER EVANS | 2416 BLACK FRANK'S DR., NANAIMO BC V9T 3K5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-20 | current | 4083 Laval Ave., Montreal, QC H2W 2J4 |
| Name | 2009-05-20 | current | Trinatech Engineering Consulting Inc. |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-20 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9977899 Canada Inc. | 4143 Laval Avenue, Montreal, QC H2W 2J4 | 2016-11-09 |
| The Museum of Jewish Montreal | 4055 Ave. Laval #301, Montreal, QC H2W 2J4 | 2012-11-20 |
| Zuyuvu Inc. | 4055, Avenue Laval, Bureau 401, MontrГ©al, QC H2W 2J4 | 2009-11-12 |
| Graphiques Granger Inc. | 4123 Rue Laval, Montreal, QC H2W 2J4 | 2000-09-12 |
| 113064 Canada Ltee | 4077 Rue Laval, Montreal, QC H2W 2J4 | 1981-12-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean-michel Ravon Productions Inc. | 4225 Rue St-dominique, App. 612, Montreal, QC H2W 2T5 | 1997-06-05 |
| Du Vert Au Rouge Inc. | 202-3762, Rue Saint-dominique, MontrГ©al, QC H2W 0A2 | 2014-10-29 |
| 12356635 Canada Inc. | 3861 Boulevard Saint-laurent, #42017, MontrГ©al, QC H2W 1A0 | 2020-09-21 |
| 12253631 Canada Inc. | 64 Rue Marie-anne, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2020-08-08 |
| Cursuum Inc. | 66, Marie-anne Est, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2013-04-23 |
| Ngo Studios Inc. | 15, Rue Marie-anne Ouest Suite 502, Montreal, QC H2W 1B6 | 2011-11-11 |
| Nathaniel/anik Communications Inc. | 200 - 15 Marie-anne Ouest, Montreal, QC H2W 1B6 | 2010-10-13 |
| Intema Solutions Inc. | 15 Marie-anne Street West, Suite 200, Montreal, QC H2W 1B6 | |
| 9892834 Canada Inc. | 101 Marie-anne Street W., Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-09-02 |
| 9646132 Canada Inc. | 101 Marie-anne West, Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-02-26 |
| Find all corporations in postal code H2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAOLA HAZEL EVANS | 4083 LAVAL AVE., MONTREAL QC H2W 2J4, Canada |
| ROGER EVANS | 2416 BLACK FRANK'S DR., NANAIMO BC V9T 3K5, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H2W 2J4 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Montreal |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aquastar Consulting & Engineering Inc. | 18 Saddlecrest Close Northeast, Calgary, AB T3J 5B5 | |
| Yeg Engineering Group Inc. | 4311 Savaryn Drive Sw, Edmonton, AB T6X 2E8 | |
| Y&s Engineering Consulting Inc. | 42 Solaris Dr, Kanata, ON K2M 0L6 | 2004-06-28 |
| Z & Z Consulting Engineering Group Ltd. | 614 Lake St. #806, St. Catharines, ON L2N 6P6 | 2003-10-10 |
| Hubert Engineering Consulting Inc. | 28 Wild Briarway, Toronto, ON M2J 2L2 | 2003-12-22 |
| Integrated Engineering Consulting Inc. | 6 Porchlight Road, Brampton, ON L6X 4S2 | 2008-11-27 |
| Moorehead Engineering & Consulting Inc. | 581 Mctavish Street, Fergus, ON N1M 3V5 | 2015-07-12 |
| Canatel Engineering & Consulting Inc. | 116 Shawnee Cir, North York, ON M2H 2Y2 | 2010-09-27 |
| Toronto Rapid Engineering and Consulting Inc. | 3 - 170 Havelock Dr, Brampton, ON L6W 4T3 | 2008-04-11 |
| Emf-rad Consulting & Engineering Ltd. | 14 Abacus Road, Brampton, ON L6T 5B7 | 1993-10-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on Trinatech Engineering Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.