Cultiva Green Agriculture Inc. (Corporation# 7176392) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2009.
| Corporation ID | 7176392 |
| Business Number | 805612025 |
| Corporation Name | Cultiva Green Agriculture Inc. |
| Registered Office Address |
301, Ruelle Joseph Dieppe NB E1A 7B9 |
| Incorporation Date | 2009-05-20 |
| Dissolution Date | 2013-06-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DENIS FOULEM | 301, RUELLE JOSEPH, DIEPPE NB E1A 7B9, Canada |
| DERIK FOULEM | 287, CHEMIN MOUNTAIN, MONCTON NB E1C 2L9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-20 | current | 301, Ruelle Joseph, Dieppe, NB E1A 7B9 |
| Name | 2009-05-20 | current | Cultiva Green Agriculture Inc. |
| Status | 2013-06-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-05-20 | 2013-06-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-11 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R & B Adventure Photography Inc. | 48 Gagnon Drive, Moncton, NB E1A 0A5 | 2017-05-16 |
| The Cst Fabrice Gevaudan Foundation | 100 Arsene Street, Dieppe, NB E1A 0A7 | 2020-04-13 |
| Sophie ThГ©riault (p.c.) Inc. | 120 Arsene, Dieppe, NB E1A 0A8 | 2020-08-24 |
| Innovate Innovation I3 Incorporated | 120 Arsene Street, Dieppe, NB E1A 0A8 | 2017-10-27 |
| Avatar Multi Cuisine Inc. | 382 Alfred-lГ©ger Street, Dieppe, NB E1A 0B2 | 2019-01-09 |
| 3t Consulting Group Inc. | 120 Rue Aboiteau, Dieppe, NB E1A 0C3 | 2020-08-11 |
| 7215827 Canada Ltd. | 80 Rue Jean-charles, Dieppe, NB E1A 0C3 | |
| 8611599 Canada Inc. | 82 Devarenne, Dieppe, NB E1A 0C8 | 2013-08-19 |
| Ice Accs Inc. | 70 Rue Wilfred, Dieppe, NB E1A 0E4 | 2015-07-24 |
| Floral-aeroservice Inc. | 45 Fabien St, Dieppe, NB E1A 0E9 | 2012-01-31 |
| Find all corporations in postal code E1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DENIS FOULEM | 301, RUELLE JOSEPH, DIEPPE NB E1A 7B9, Canada |
| DERIK FOULEM | 287, CHEMIN MOUNTAIN, MONCTON NB E1C 2L9, Canada |
| City | DIEPPE |
| Post Code | E1A 7B9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Boite Verte Agriculture Limitee | 269 Daniel Avenue, Ottawa, ON K1Y 0C7 | 1983-08-16 |
| Green Eye Agricultural Technology Inc. | 100 Antibes, Suite 2804, Toronto, ON M2R 3N1 | 2019-01-28 |
| La FГ©dГ©ration Canadienne De L'agriculture | 21 Florence Street, Ottawa, ON K2P 0W6 | 1991-01-04 |
| Organisation Des Femmes En Agriculture Mondiale (fam) | 910 Rue Des BlГ©s #302, Sherbrooke, QC J1E 3P7 | 2018-09-27 |
| Reimagine Agriculture | 170 Rusholme Road, Bsmt, Toronto, ON M6H 2Y7 | 2018-11-24 |
| JournГ©e Mondiale De L'agriculture | 105 Boul. Leclerc Est #708, Granby, QC J2H 1W4 | 2017-08-28 |
| Fc Agriculture Gp 1 Inc. | 1981 Avenue Mcgill College, Suite 1500, MontrГ©al, QC H3A 0H5 | 2017-06-08 |
| Green Uigg Agriculture Co., Ltd. | 5072 Murray Harbour Road, Uigg, PE C0A 2E0 | 2017-03-30 |
| Cultiva Foods Inc. | 25 Casimir, Toronto, ON M5T 2P6 | 2009-08-19 |
| Global Open Learning and Education In Agriculture and Development - G.o.l.e.a.d. | 55 Quintin, Apt. 306, Saint Laurent, QC H4N 3B1 | 2017-09-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Cultiva Green Agriculture Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.