CANADIAN WELLNESS SYSTEMS CORP. (Corporation# 7176236) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2009.
| Corporation ID | 7176236 |
| Business Number | 805907094 |
| Corporation Name | CANADIAN WELLNESS SYSTEMS CORP. |
| Registered Office Address |
308049 Hockley Road, R.r.#1 Orangeville ON L9W 2Y8 |
| Incorporation Date | 2009-05-19 |
| Dissolution Date | 2016-03-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WARREN ROBERT HILLIARD | 308049 HOCKLEY ROAD, R.R.#1, ORANGEVILLE ON L9W 2Y8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-19 | current | 308049 Hockley Road, R.r.#1, Orangeville, ON L9W 2Y8 |
| Name | 2009-05-19 | current | CANADIAN WELLNESS SYSTEMS CORP. |
| Status | 2016-03-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-10-27 | 2016-03-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-02-11 | 2015-10-27 | Active / Actif |
| Status | 2013-10-09 | 2014-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-19 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-03-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-05-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 308049 HOCKLEY ROAD, R.R.#1 |
| City | ORANGEVILLE |
| Province | ON |
| Postal Code | L9W 2Y8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8664650 Canada Ltd. | 6 Shell Crescent Rr1, Mono, ON L9W 2Y8 | 2013-10-16 |
| East Wellington Chamber of Commerce | 5964 9th Line, Erin, ON L9W 2Y8 | 2010-05-12 |
| Bullying Education and Awareness Centre of Ontario | 794627 Third Line, Town of Mono, ON L9W 2Y8 | 2009-07-03 |
| Dufferin Cottage Wines Corp. | 388114 Mono Centre Rd. Rr 1, Orangeville, ON L9W 2Y8 | 2008-06-05 |
| Finn-tack Inc. | 9128 Fifth Sideroad Adjala, R.r.#5, Orangeville, ON L9W 2Y8 | 2005-06-07 |
| 4035160 Canada Inc. | 935193 Airport Road, R R 1, Orangeville, ON L9W 2Y8 | 2002-03-26 |
| Orangeville Baptist Church | 246289 Hockley Road, Mono, ON L9W 2Y8 | 1994-12-16 |
| Foxottur Magnafaxi Inc. | R R No 1, Orangeville, ON L9W 2Y8 | 1975-08-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sameer Ahmadi Live Entertainment Inc. | 14 Murray Crt, Orangeville, ON L9W 0A1 | 2019-08-27 |
| Promax Virtual Services Inc. | 1 Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2011-11-15 |
| 12522501 Canada Inc. | 6, Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2020-11-25 |
| 11241001 Canada Inc. | 66 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2019-02-08 |
| Diamond Blackfan Anemia Canada | 67 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2010-04-23 |
| Mcgrann Business Consulting Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2007-03-16 |
| Stellar Cloud Solutions Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2015-09-28 |
| 10188425 Canada Inc. | 136-200 Kingfisher Drive, Mono, ON L9W 0B3 | 2017-04-11 |
| Robert A. Anderson Sales Ltd. | 200 Kingfisher Drive, Unit #94, Mono, ON L9W 0B3 | |
| Canada Grand World Central Corp. | 200 Kingfisher Drive, Unit 136, Mono, ON L9W 0B3 | 2013-12-09 |
| Find all corporations in postal code L9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WARREN ROBERT HILLIARD | 308049 HOCKLEY ROAD, R.R.#1, ORANGEVILLE ON L9W 2Y8, Canada |
| City | ORANGEVILLE |
| Post Code | L9W 2Y8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Ecolight Led Systems Corp. | 221 Deerhurst Drive, Brampton, ON L6T 5L7 | 2012-05-28 |
| Silhouette Wellness Systems International Inc. | 1635 Francois H. Prevost, Montreal, QC H2M 2M4 | 2003-06-15 |
| Canadian Health and Wellness Synergy Society | 13960 24 Ave, Surrey, BC V4A 2G9 | 2020-10-29 |
| Artwell: Canadian Arts for Wellness Network | 39 Macalester Bay, Winnipeg, MB R3T 2X6 | 2011-09-13 |
| Canadian Holistic Wellness Society | 1625 Sundew Place, Coquitlam, BC V3E 2Y4 | 2020-03-31 |
| Canadian Mental Health and Wellness Clinic | 213 Stanley Drive, Waterloo, ON N2L 1H5 | 2013-02-01 |
| Yar Wellness Corp. | 672 Wilson Ave., North York, ON M3K 1E1 | 2012-02-01 |
| C&c Wellness Solutions Corp. | 116 61 Street Sw, Edmonton, AB T6X 0E7 | 2018-12-11 |
| Wellness Matters: Corporate Wellness Programs Inc. | 176 Cranbrooke Ave, Toronto, ON M5M 1M5 | 1998-01-08 |
| Ryb Health & Wellness Corp. | 164 Codsell Ave., North York, ON M3H 3W6 | 2013-08-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN WELLNESS SYSTEMS CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.