7176058 CANADA INC. (Corporation# 7176058) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2009.
| Corporation ID | 7176058 |
| Business Number | 805819026 |
| Corporation Name | 7176058 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3761 Rue Drolet MontrГ©al QC H2W 2L1 |
| Incorporation Date | 2009-05-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jorge Antonio Diaz Gutierrez | 3761 Rue Drolet, Montréal QC H2W 2L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-10-16 | current | 3761 Rue Drolet, MontrГ©al, QC H2W 2L1 |
| Address | 2014-06-10 | current | 400 Avenue Atlantic, Suite 300, MontrГ©al, QC H2V 1A5 |
| Address | 2014-06-10 | 2020-10-16 | 400 Avenue Atlantic, Suite 300, MontrГ©al, QC H2V 1A5 |
| Address | 2009-05-19 | 2014-06-10 | 6416, Rue Des Г‰cores, Bureau 302, MontrГ©al, QC H2G 2J5 |
| Name | 2009-05-19 | current | 7176058 CANADA INC. |
| Status | 2011-11-24 | current | Active / Actif |
| Status | 2011-11-15 | 2011-11-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-19 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-02-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Leasecosts Canada Inc. | 3761 Rue Drolet, MontrГ©al, QC H2W 2L1 | 2017-08-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tecno-cable Inc. | 3767 Rue Drolet, Montreal, QC H2W 2L1 | 2007-05-08 |
| Design 4 Arts Inc. | 255 Cremazie Blvd, Suite 100, Montreal, QC H2W 2L1 | 2002-07-01 |
| 3870081 Canada Inc. | 3781 Drolet, Montreal, QC H2W 2L1 | 2001-02-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean-michel Ravon Productions Inc. | 4225 Rue St-dominique, App. 612, Montreal, QC H2W 2T5 | 1997-06-05 |
| Du Vert Au Rouge Inc. | 202-3762, Rue Saint-dominique, MontrГ©al, QC H2W 0A2 | 2014-10-29 |
| 12356635 Canada Inc. | 3861 Boulevard Saint-laurent, #42017, MontrГ©al, QC H2W 1A0 | 2020-09-21 |
| 12253631 Canada Inc. | 64 Rue Marie-anne, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2020-08-08 |
| Cursuum Inc. | 66, Marie-anne Est, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2013-04-23 |
| Ngo Studios Inc. | 15, Rue Marie-anne Ouest Suite 502, Montreal, QC H2W 1B6 | 2011-11-11 |
| Nathaniel/anik Communications Inc. | 200 - 15 Marie-anne Ouest, Montreal, QC H2W 1B6 | 2010-10-13 |
| Intema Solutions Inc. | 15 Marie-anne Street West, Suite 200, Montreal, QC H2W 1B6 | |
| 9892834 Canada Inc. | 101 Marie-anne Street W., Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-09-02 |
| 9646132 Canada Inc. | 101 Marie-anne West, Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-02-26 |
| Find all corporations in postal code H2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jorge Antonio Diaz Gutierrez | 3761 Rue Drolet, Montréal QC H2W 2L1, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H2W 2L1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7176058 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.