REALM GLOBAL SECURITY CORPORATION (Corporation# 7175728) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2009.
| Corporation ID | 7175728 |
| Business Number | 805822426 |
| Corporation Name | REALM GLOBAL SECURITY CORPORATION |
| Registered Office Address |
3095 Uplands Drive Ottawa ON K1V 9T6 |
| Incorporation Date | 2009-05-19 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FADI AWADA | 53 RIDEAU HEIGHTS DRIVE, OTTAWA ON K2E 7A7, Canada |
| KHALED TAHA | 3095 UPLANDS DRIVE, OTTAWA ON K1V 9T6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-19 | current | 3095 Uplands Drive, Ottawa, ON K1V 9T6 |
| Name | 2009-05-19 | current | REALM GLOBAL SECURITY CORPORATION |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-19 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Provision Construction Management Inc. | 3095 Uplands Drive, Ottawa, ON K1V 9T6 | 2016-02-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12453479 Canada Inc. | 3091 Uplands Drive, Ottawa, ON K1V 9T6 | 2020-10-28 |
| 10096881 Canada Ltd. | 70-3099 Uplands Drive, Ottawa, ON K1V 9T6 | 2017-02-08 |
| 9267182 Canada Inc. | Unit 61-3099 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 9T6 | 2015-04-23 |
| Boivin Online Enterprises Canada, Inc. | 59 - 3099 Uplands Dr., Ottawa, ON K1V 9T6 | 2012-07-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FADI AWADA | 53 RIDEAU HEIGHTS DRIVE, OTTAWA ON K2E 7A7, Canada |
| KHALED TAHA | 3095 UPLANDS DRIVE, OTTAWA ON K1V 9T6, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 9T6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Realm Security Ltd. | 7212 201 Street, Langley, BC V2Y 3G3 | 2006-11-05 |
| First Real Estate and Litigation Management Inc. First Realm Inc. | 6417 Natalie Way, Ottawa, ON K1C 4Y2 | 2019-06-17 |
| Smart Realm Global Limited | 300-245 Yorkland Blvd., Toronto, ON M2J 4W9 | 2018-09-20 |
| Global Security Machine Research Corporation | Upper Canada Mall - Box: 21527, Newmarket, ON L3Y 8J1 | 2008-04-07 |
| Pcnet Security Corporation | 2121 Tupper St., #1216, Montreal, QC H3H 1P1 | 2003-08-06 |
| Corporation Force Motrice Global | 5 Valois Bay, Suite A, Pointe-claire, QC H9S 5H3 | 1997-07-25 |
| Corporation Mariculture Global | 1 Place Ville-marie, Suite 1670, Montreal, QC H3B 2B6 | 1998-10-20 |
| Global Connectors Group Corporation | 1001 Lenoir, B-111, Montreal, QC H4C 2Z6 | 2019-05-10 |
| Global Resp Corporation | 100 Mural Street, Suite 201, Richmond Hill, ON L4B 1J3 | 1997-06-11 |
| Г‰cologie Neutre Global Corporation | 100, Alexis Nihon, Bur. 540, St-laurent, QC H4M 2P1 | 2007-10-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on REALM GLOBAL SECURITY CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.