7175639 CANADA INC. (Corporation# 7175639) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2009.
| Corporation ID | 7175639 |
| Business Number | 805824828 |
| Corporation Name | 7175639 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5890 Avenue Monkland 16-501 Montreal QC H4A 1G2 |
| Incorporation Date | 2009-05-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yvan David | 5890 avenue monkland, 16-501, Montréal QC H4A 1G2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-10-25 | current | 5890 Avenue Monkland, 16-501, Montreal, QC H4A 1G2 |
| Address | 2010-01-15 | 2016-10-25 | 5764 Avenue Monkland, Suite 501, Montreal, QC H4A 1E9 |
| Address | 2009-05-19 | 2010-01-15 | 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 |
| Name | 2009-05-19 | current | 7175639 CANADA INC. |
| Status | 2016-10-25 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-10-20 | 2016-10-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-19 | 2016-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-12-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Family Games World Fgw Inc. | 5890 Avenue Monkland, Bureau 16-501, MontrГ©al, QC H4A 1G2 | 2008-01-24 |
| 155030 Canada Inc. | 5890 Avenue Monkland, Suite 16-501, MontrÉal, QC H4A 1G2 | 1987-04-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12046776 Canada Inc. | 406-5890 Avenue De Monkland, MontrГ©al, QC H4A 1G2 | 2020-05-07 |
| 11463004 Canada Inc. | 5890 Monkland Avenue #406, Montreal, QC H4A 1G2 | 2019-06-13 |
| 11327895 Canada Inc. | 5890 Avenue De Monkland # 16-30, MontrГ©al, QC H4A 1G2 | 2019-03-29 |
| Triwin Capital Ltd. | 5890 Monkland Ave. #1688, Montreal, QC H4A 1G2 | 2019-01-24 |
| Klear Innovations Inc. | 5890 Monkland Ave, Suite #16-218, Montreal, QC H4A 1G2 | 2018-04-23 |
| Elliptica Innovations Inc. | 5890 De Monkland Avenue, Suite 16 - 23, Montreal, QC H4A 1G2 | 2017-12-22 |
| Cyber Media Network Inc. | 5890 Monkland Ave. Suite 16, Montreal, QC H4A 1G2 | 2017-07-03 |
| Dillad Holdings Inc. | 16-5890 Av. De Monkland, MontrГ©al, QC H4A 1G2 | 2017-02-08 |
| 10007412 Canada Inc. | 5890 Avenue Monkland Chambre 16, Montreal, QC H4A 1G2 | 2016-12-02 |
| 10006041 Canada Inc. | 16-42-5890 Monkland Av.), Montreal, QC H4A 1G2 | 2016-12-01 |
| Find all corporations in postal code H4A 1G2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Yvan David | 5890 avenue monkland, 16-501, Montréal QC H4A 1G2, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H4A 1G2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7175639 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.